لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۸

سفرنامه یک آمریکایی به ایران که دردسر ساز شد


تصویری از گزارش نیویورک تایمز از سفر به ایران
تصویری از گزارش نیویورک تایمز از سفر به ایران

الین شیلینو از نویسندگان روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز و رئیس بخش فرانسه این نشریه در پاریس است. او از سال ۱۹۷۹ میلادی و پس از انقلاب، بارها به ایران سفر کرده است. وی در میانه ماجرای گروگانگیری و همچنین جنگ هشت ساله با عراق نیز به ایران رفته بود.

سفر اخیر خانم شیلینو به ایران اما، این بار کاملا متفاوت بود. سفری سیزده روزه به اعماق فرهنگ ۲۵۰۰ ساله ایران. سفری زمینی از تهران به مرکز، غرب و جنوب غرب آن کشور. سفری در گذر از کوه‌ها و دشت‌ها و اقامت در روستاها و نیز هتل‌های گران قیمت در طول مسیر.

سفری که او آن را به تفصیل و با جزئیات، بصورت سفرنامه‌ای در نیویورک تایمز منتشر کرده است؛ سفرنامه‌ای با عنوان «افسانه‌ای از پارس».

روز اول سفر او در تهران و بازدید از موزه‌های فرش، ایران باستان و نیز موزه جواهرات سپری می‌شود. از تهران راهی همدان می‌شود؛ کرمانشاه، شیراز، اصفهان و کاشان مقاصد بعدی سفر او بودند. سفر زمینی در ایران از میان دامنه‌ها و روستاهای حاشیه زاگرس.

اما آنچه گزارش او را بیشتر مورد توجه رسانه‌ها قرار داده است، برخی اعتراضات به نحوه تنظیم این گزارش و عدم اشاره به شرایط موجود در ایران است؛ این که او هیچ اشاره‌ای به عدم رعایت حقوق بشر در آن کشور نکرده است و آنچه در گزارش او آمده، تنها تعریف و تمجید است.

«لوید گراو» از دبیران وبسایت خبری تحلیلی «دیلی بیست» یکی از منتقدان اوست. او در مطلبی در همین وبسایت، سفر نویسنده نیویورک تایمز را «تبلیغاتی» و «شرم‌آور» توصیف کرده و گزارش مربوط به آن را نوعی «رپرتاژ آگهی» می‌داند و می‌نویسد «در عصر پراضطراب رسانه‌های دیجیتالی و مشکلات مالی پیش روی آنها، این شیوه‌ای است نوین برای درآمدزایی.»

آقای گراو، با اشاره به هزینه هفت هزار دلاری این سفر، می‌گوید در نامه‌ای به نیویورک تایمز اعتراض خود را به نپرداختن آن گزارش به آنچه که او «واقعیت‌های موجود در ایران» می‌داند، ابراز کرده است. او معتقد است باید در آن گزارش، به عدم رعایت حقوق بشر، اهداف هسته‌ای تهران و همچنین حمایت از تروریست‌ها که به گفته او توسط دولت ایران صورت می‌گیرد، هم اشاره می‌شد.

در پاسخ به این اعتراض‌ها سخنگوی روزنامه نیویورک تایمز، هدف از آن سفر را شناساندن تاریخ کهن و ارزشمند ایران زمین، در کنار معماری آن کشور دانسته است؛ اما در عین حال این را هم گفته است که باید در کنار آن، به موضوعاتی از قبیل حقوق بشر هم پرداخته می‌شد.

سخنگوی نیویورک تایمز که به نامه لوید گراو از دیلی بیست پاسخ داده، در ادامه می‌گوید در حال بر طرف کردن این خطاها است.

XS
SM
MD
LG