لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۹

دیلی میل:فلوریدا و ماربلا را فراموش کنید، به ایران بروید


خانه عامری ها در کاشان که به هتل تبدیل شده است
خانه عامری ها در کاشان که به هتل تبدیل شده است

ممنوعیت شرب خمر و حجاب اجباری هم نتوانسته جلوی موج گردشگران بریتانیایی به ایران را در این تابستان بگیرد.

نشریه دیلی میل چاپ لندن، در مقاله ای به اشتیاق گردشگران بریتانیایی برای بازدید از ایران پرداخته است. به نوشته این مقاله، ایران با وجود ممنوعیت شرب خمر و حجاب اجباری البته نمی تواند جای مطلوبی برای گذراندن تعطیلات تابستان باشد.

اما به نوشته دیلی میل، این شرایط هم نتوانسته جلوی ورود موجی از گردشگران بریتانیایی به ایران را بگیرد. تا آنجا که نام نویسی در آژانس های مسافرتی تا ۴۰۰ درصد افزایش یافته است.

دیلی میل می نویسد، دولت تندرو و غرب ستیز احمدی نژاد توانست به مدت چندین سال گردشگران را - سوای آنان که شیفته ماجراجویی بودند- از سفر به ایران منصرف کند. اما با روی کار آمدن حسن روحانی، رئیس جمهوری فوتبال دوست، به نظر می رسد که این کشور خاورمیانه ای فضایی دوستانه تر یافته است.

به نوشته دیلی میل، جانی بیلبی، مدیر آژانس وایلد فرانیترز -که دفترش دربارنز در جنوب لندن قرار دارد و ده سال است سفرهای توریستی به ایران را اداره می کند- امیدوار است امسال ۱۵۰ مشتری به ایران بفرستد- در مقایسه با سال ۲۰۱۳ که مسافرانش بیست،سی تن بیش نبودند.

آقای بیلبی می گوید: «با آمدن رئیس جمهور جدید و بهبود روابط عده کسانی که رفتن به ایران را امن می دانند افزایش یافته.»

در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، شرکت آقای بیلیبی تنها یک یا دو سفر را به ایران سازمان داد که هربار تعداد مسافران حداکثر ۱۲ نفر بود. . تعداد انگشت شماری سفر هم برای افراد یا زوج های علاقه مند ترتیب داد.

او می گوید: «امسال اوضاع بکلی فرق کرده. در سال ۲۰۱۲ که اصلا فروش برای ایران نداشتیم. در ۲۰۱۳ هم فقط دو سفر گروهی سازمان دهی کردیم. اما امسال ۹ تور راه اندازی کرده ایم»، و ادامه می دهد: «درضمن برای ده ها نفر هم سفرهای اختصاصی تدارک دیده ایم. در مجموع از اول سال ۲۰۱۴ تا به حال ۱۵۰ نفر جارزرو کرده اند.»

سفر با آژانس وایلد فرانتیرز یا مرزهای وحشی، به ایران برای اقامتی دوهفته ای نفری ۲ هزار و ۷۹۵ پوند و سفری ده روزه، نفری یک هزار و ۹۹۵ پوند آب می خورد. که شامل بازدید از ارگ های باستانی، مساجد، باغ های سلطنتی، و موزه ملی ایران در تهران است که جواهرات و تاج سلطنتی و تخت طاووس در آن نگه داری می شود.

از بریتانیا به ایران پرواز مستقیم وجود ندارد. مسافران مجبورند توقفی در استانبول یا در دوبی داشته باشند.

آقای بیلبی می گوید: «در تمام این مدتی که سفرهای ایران را سازمان دهی می کنیم، سفر به ایران هیچوقت برایمان مشکلی به وجود نیاورده. شریکان ما در ایران به مسائل اشراف دارند و می دانند دارند چه کارمی کنند و از مشتریان مان هم خوب نگه داری می شود.»

و می افزاید: «مسئله همیشه این است که از ایران چه تصویری داده می شود. در دوران احمدی نژاد به ویژه با حمله به سفارت انگلیس در تهران در سال ۲۰۱۱ مشکلی اساسی داشتیم.. اما با آمدن رئیس [جمهور] جدید عده بیشتری از رفتن به ایران احساس امنیت می کنند.

سارا بارهام ، مدیر بازاریابی در موسسه ریسپانسیبل تراول، که در برایتون واقع است، و تورهای گردشگری نیز برای ایران سازمان دهی می کند، می گوید:« از ماه ژانویه (دی ماه) تا به حال تعداد مشتریان مان برای ایران به اندازه تمام سال ۲۰۱۳ بوده ».

مایک پولمن، مدیر بازاریابی وایلد فرانتیرز که بتازگی از یکی از تورهای ایران که این شرکت سازماندهی کرده، باز گشته، این کشور را « شگفتی آور» وصف می کند.

می گوید:«جای بسیار جالبی ست. پراز تاریخ، با معماری و مساجد شگفتی انگیز». و می افزاید: «اما شاید شگفتی آور تر ازهرچیز مهمان نوازی و رفتار دوستانه مردم بود- هرجا می رفتیم مردم دورمان را می گرفتند و ازمان درباره همه چیز، از سیاست تا فوتبال، سوال می کردند.»

او می گوید: «مسئولان هم خیلی آسان گیر بودند. و اگرچه احتمالا می دانستند که کجا هستیم، اما هیچ حضور مرئی که نشان دهد رفتارمان رازیر نظر دارند، نداشتند».

یکی از هتل هایی که آقای پولمن درآن اقامت کرد، بنای ۳۰۰ ساله ایست که هتل شاه عباس در اصفهان در آن ساخته شده - هتل محبوب شاه ایران تا پیش از سقوطش در سال ۱۳۵۷ .

پولمن می گوید:« هتل ها همه تمیز و راحت بودند اما نوعی حال و هوای اشرافیتی رنگ و رو رفته داشتند، که ناشی از تحریم های اقتصادی و محو شدن درازمدت ایران از نقشه توریست هاست».
«بریتانیایی در ایران خیلی کم بود و لی چند فرانسوی و آلمانی برخورد کردیم. »

اما به رغم استقبال دوستانه، مشروب الکلی همچنان ممنوع است و زنان باید حجاب داشته باشند و مانتو سراسری و روسری بپوشند و در مورد مردان هم با آنکه می توانند لباس های غربی بر تن کنند اما حق پوشیدن شلوار کوتاه ندارند.

نقطه ضعف دیگر آن است که کارت های اعتباری غربی درایران کار نمی کند و توریست ها باید با خودشان پول نقد بیاورند و به پول ایران تبدیل کنند.

در بروشور وایلد فرانتیرز ایران کشوری «مسحور کننده» و یکی از « درک ناشده ترین کشورهای جهان» توصیف شده است.

به نوشته دیلی میل، دیگر شرکتهای مسافرتی نیز از افزایش مسافران در ۱۲ ماه گذشته خبر می دهند. اما اندرز دولت بریتانیا به مسافران کشورهای خاورمیانه همچنان بررعایت احتیاط تاکید دارد.

یک سخنگوی وزارت خارجه و کشورهای مشترک المنافع گفته است:«توصیه ما به گردشگران این است که در سفر به ایران به آخرین اندرزهای ما توجه کنند.». به گفته او:
« ما جز درموارد ضروری، سفر به این کشور را به طورکلی، و نیز سفر به مناطق نزدیک به عراق و افغانستان را توصیه نمی کنیم. برای شهروندان بریتانیایی و بویژه آنان که از راه های غیرمعمول به این کشور می روند، خطر وجود دارد. با این حال این تصمیمی ست که اختیارش با خود افراد است.»
XS
SM
MD
LG