لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

رسانه‌ها: نیروهای آمریکا از سوریه خارج می‌شوند| پرزیدنت ترامپ: هدفم شکست داعش در سوریه بود


 پرزیدنت ترامپ نیروهای آمریکا را از سوریه خارج می‌کند؛ تنها هدف‌مان شکست داعش در سوریه بود
پرزیدنت ترامپ نیروهای آمریکا را از سوریه خارج می‌کند؛ تنها هدف‌مان شکست داعش در سوریه بود

رسانه های آمریکایی صبح چهارشنبه گزارش دادند که رئیس جمهوری آمریکا در نظر دارد همه نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج کند.

رئیس جمهوری آمریکا صبح روز چهارشنبه در توئیتی نوشت: «ما داعش را در سوریه شکست دادیم؛ این تنها دلیل من برای حضور در آنجا در دوران ریاست جمهوری ترامپ بود.»

توئیت پرزیدنت ترامپ جزئیات بیشتری را درباره برنامه او برای نیروهای آمریکایی نمی دهد.

سخنگوی کاخ سفید نیز در توییت هایی اعلام کرد که کار بازگرداندن نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه آغاز شده است. او نوشته است، داعش پنج سال پیش یک نیروی بسیار قوی و خطرناک در خاورمیانه بود و حالا آمریکا این خلافت را شکست داده است.

به گفته سخنگوی کاخ سفید، «این پیروزی ها بر داعش در سوریه نشان دهنده پایان کارزار ائتلاف بین المللی نیست» و با بازگرداندن نیروها از سوریه آمریکا آماده مرحله بعدی این کارزار می شود.

سخنگوی کاخ سفید گفته است آمریکا و متحدانش آماده هستند در هر سطحی و در هر کجا که لازم باشد برای دفاع از منافع آمریکا دوباره حاضر شوند و به همکاری برای جلوگیری از پشتیبانی از داعش، و نفوذش به مرزها ادامه می دهند.

پیشتر روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقامات آمریکایی روز چهارشنبه گزارش داده بود که با این اقدام، جنگ به رهبری آمریکا علیه داعش، عمدتا یک پیروزی توصیف خواهد شد.

این روزنامه می گوید با این تصمیم، که انتظار می رود رسما روز چهارشنبه اعلام شود، حدود دو هزار نیروی آمریکایی از سوریه خارج می شوند.

در همین حال، وال استریت جورنال نیز گزارش داده است که مقامات آمریکایی، کار اطلاع رسانی به شرکای آمریکا در شمال شرق سوریه درباره احتمال خروج فوری نیروهای آمریکایی از سوریه را آغاز کرده اند.

دانا وایت، یک سخنگوی پنتاگون نیز در توییتر گفت ائتلاف مناطق تحت اشغال داعش را آزاد کرده «ولی کارزار علیه داعش پایان نیافته است.»

هفته گذشته جروزالم پست چاپ اسرائیل، سخنان ژنرال «تامیر هیمن» رئیس اطلاعات وزارت دفاع اسرائیل در کنست، پارلمان این کشور، را منتشر کرد که گفته بود با توجه به نارضایتی مردم ایران، تهران در حال کم کردن حضور خود در سوریه است.

ژنرال هیمن گفته بود هزینه ای که ایران برای حضور در سوریه می پردازد بسیار بالا است و بحث‌هایی را در داخل این کشور در برداشته که حاصل آن، کمرنگ تر شدن حضور نیروهای ایرانی در سوریه، به ویژه بلندی‌های جولان، است.

با این حال، مقامات اسرائیلی بارها نسبت به حضور ایران در سوریه ابراز نگرانی کرده اند.

پیشتر، دولت آمریکا اهداف خود در سوریه را از جمله شامل «تداوم شکست داعش»، «تنش زدایی منازعه سوریه» و «یک فرایند سیاسی برای پایان جنگ» اعلام کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG