لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۸

جیمز جفری: هدف اصلی آمریکا در سوریه شکست داعش و هدف غیرمستقیم مقابله با ایران است


جیمز جفری نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور سوریه
جیمز جفری نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور سوریه

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور سوریه روز چهارشنبه در یک نشست خبری در واشنگتن گفت هدف اصلی ایالات متحده شکست پایدار گروه داعش در سوریه است و مقابله با فعالیت‌های ایران هدف غیرمستقیم آمریکا است.

جیمز جفری در این نشست ضمن تشریح مسیر پیش رو برای «پایان دادن به بحران سوریه» گفت، هدف اول ما شکست پایدار داعش است و ائتلافی از ۷۹ کشور داریم که در این جنگ شرکت کردند و تمرکز آن در عراق و سوریه است.

وی در ادامه گفت حضور نظامی آمریکا در سوریه هر چند یک هدف عمده دارد، اما در عین حال بطور غیرمستقیم یک هدف دیگر را دنبال می‌کند و آن همکاری با شرکای ایالات متحده برای مقابله با فعالیت‌های بدخیم ایران در سوریه است.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور سوریه خاطر نشان کرد تا زمانی که یک تغییر بنیادین در نظام سیاسی سوریه و همچنین نقش ایران در آن کشور رخ ندهند، شما نمی‌توانید شاهد شکست پایدار گروه داعش در سوریه باشید.

آقای جفری در بخش دیگری از سخنان خود به توافق اخیر روسیه و ترکیه بر سر ادلب اشاره کرد و گفت روسیه با سوریه، ترکیه و آلمان در ماه اکتبر توافق کردند یک آتش بس در ادلب برقرار شود و ما امیدواریم که طرفین به آن پایبند بمانند.

او خاطر نشان کرد که برقراری آتش بس دائم می‌تواند زمینه ساز خروج نیروهایی باشد که پس از حوادث سال ۲۰۱۴ وارد جنگ سوریه شد‌ه‌اند و این شامل نیروهای ایرانی و وابستگان آن نیز می‌شود.

نماینده آمریکا در امور سوریه افزود، در نهایت هدف دیگر وادار کردن رژیم دمشق به آمدن به پای میز مذاکره و آغاز یک روند سیاسی برای نیل به صلح دائمی در سوریه است و از مسکو می‌خواهیم رژیم بشار اسد را تشویق به مذاکره کند.

وی در پاسخ به پرسشی در این باره که خروج ایران از سوریه یک پروسه است یا یک شرط گفت، بیرون راندن نیروهای ایرانی از سوریه ماموریت نظامیان آمریکا نیست و بخشی از یک روند است به منظور پایان دادن به جنگ در سوریه.

این دیپلمات ارشد ایالات متحده با بیان این که رژیم بشار اسد با سرکوب مردم معترض موجب پدید آمدن گروه افراطی داعش در سوریه شد، تاکید کرد تا زمانی که دولت بشار اسد نصیحت‌های ایران را گوش می‌دهد، شرایط بد خواهد ماند.

جیمز جفری در پاسخ به این پرسش صدای آمریکا که آیا روسیه نیز با این خواسته آمریکا در مورد خروج ایران از سوریه موافق است گفت، اگر جنگ و درگیری در سوریه حل شود، چه دلیلی برای ادامه حضور ایران در آن کشور وجود دارد.

نشست خبری جیمز جفری، نماینده ویژه وزارت خارجه در امور سوریه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:25:51 0:00

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG