لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۸

نماینده دولت ترامپ در امور سوریه: اسد و ایران ریشه ظهور داعش در سوریه هستند


 جیمز جفری نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه
جیمز جفری نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه

کمیته فرعی مجلس نمایندگان در امور خاورمیانه و شمال آفریقا در مورد سیاست آمریکا در قبال سوریه جلسه ای با حضور جیمز جفری نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه برگزار کرد.

آقای جفری روز پنجشنبه در جلسه این کمیته، ریشه ظهور داعش در سوریه را دو عامل اسد و ایران توصیف کرد.

او به اعضای کمیته مجلس گفت، در درجه نخست رفتار وحشتناک رژیم اسد با حمایت تهران علیه مردم خود بوده که جز رو کردن به هر گروه مسلح و یا تروریست برای مقابله با رژیم اسد چاره دیگری برای آنها نگذاشت.

نماینده ویژه آمریکا برای امور سوریه افزود: دوم نقش ایران در سوریه با گسترش شاخه های خود میان عرب های سنی منطقه است. ایران یک نیروی خارجی است که آنتی بادی بدخیم ایجاد می کند و اگر ما جامعه بین المللی، بطور مناسب به تجاوزات ایران پاسخ ندهیم، مردم این مناطق بیش از این قربانی وعده های دروغین گروه های خارجی و داعش می شوند.

آقای جفری در مورد هدف آمریکا برای خروج نیروهای ایران از سوریه نیز گفت: این یک هدف از طریق تلاش های دیپلماتیک است، نه رسیدن به آن از طریق نظامی. حضور نیروهای نظامی آمریکا در سوریه به منظور شکست پایدار داعش است که یکی از عناصر آن خارج شدن نیروهای خارجی از جمله ایرانی ها و گروه های نیابتی آن از طریق دیپلماتیک است.

جیمز جفری در واکنش به پرسش اعضای کمیته گفت سیاست دولت آمریکا تغییر رژیم سوریه نیست.

وی افزود: ما موضع رسمی در مورد هیچ شخصیتی نداریم، جز آن که فکر می کنیم بشار اسد دقیقا بدترین فرد برای رهبری در هر نقطه است. سعی ما برای بنای یک ائتلاف بین المللی در مورد سوریه به منظور تغییر چشمگیر و شدید رفتار دولت سوریه، در قبال مردم خود و همسایگان آن است.

ایلینا روس-لهتینن رییس کمیته در گفتگو با صدای آمریکا، جلسه را باعث دلگرمی در ارتباط با کمک به مردم سوریه توصیف کرد.

وی گفت: باور دارم که ارائه کمک های انسانی برای مردم سوریه بهتر انجام خواهد شد و خواهیم توانست یک ائتلاف بین المللی برای ایجاد ثبات در سوریه ایجاد کنیم.

خانم روس-لهتینن افزود، او شخصا موافق برکناری اسد از قدرت است، اما افزود به نظر نمی رسد که اشتیاقی در این مورد وجود داشته باشد.

به گفته مقامات وزارت خارجه آمریکا جنگ سوریه ۵۰۰ هزار کشته و نزدیک به ۶ میلیون آواره به جای گذاشته است.

دولت آمریکا به تازگی اهداف خود در سوریه را اعلام کرد که شامل «تداوم شکست داعش»، «تنش زدایی منازعه سوریه» و «یک فرایند سیاسی برای پایان جنگ» می شود.

ایلینا روس-لهتینن رئیس جمهوریخواه این کمیته در بیانیه ای پیش از این جلسه نوشته بود: ایران، روسیه، ترکیه و دیگران با نیات و اهداف بدخواهانه خود در پی بهره برداری و سرمایه گذاری بر آسیب پذیری سوریه هستند.

وی تاکید کرد ایالات متحده باید منافع آمریکا و همچنین متحدان منطقه ای آن را تامین کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG