لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۱

«کارت شهری» در نیویورک برای کمک به مهاجران غیرقانونی


One World Trade Center towers over lower Manhattan in New York, April 16, 2014.
One World Trade Center towers over lower Manhattan in New York, April 16, 2014.

اصلاح قانون مهاجرت در آمریکا یکی از بحث های داغ این روزها در آمریکا است. بیش از ۱۰ میلیون مهاجر غیرقانونی در آمریکا زندگی می کنند و هر روز هم بر این تعداد اضافه می شود. حالا بعضی از شهرهای آمریکا به جای اینکه منتظر تصویب اصلاح قوانین مهاجرت از سوی دولت باشند، می خواهند بخشی از مشکلات مربوط به این مهاجران را حل کنند.

به گزارش دنیل شرایر، خبرنگار صدای آمریکا از یکی از مراکز صدور «کارت شهری» در نیویورک، اگر مهاجران غیرقانونی بتوانند هویت خود را ثابت کنند و مدرکی دارند که ثابت می کند ساکن نیویورک هستند، می توانند «کارت شهری» دریافت کنند. این کارت به مهاجران غیرقانونی اجازه می دهد حساب بانکی باز کنند، در مدرسه ثبت نام کنند، و هر کاری را که نیاز به کارت شناسایی داشته باشد انجام دهند.

به گفته بستی پلام، یکی از حامیان این طرح، «این کار به ساکنان شهر اجازه می دهد که احساس امنیت بیشتری در امور روزانه خود داشته باشند. مثلا اگه قربانی یک حادثه جنایی شده اند، بتوانند به پلیس خبر دهند و از اینکه کارت شناسائی ندارند نترستند.»

خانم پلام می گوید فقط در شهر نیویورک بیش از ۵۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی زندگی می کنند. در ماه اولی که این برنامه در نیویورک شروع شد، بیش از ۱۵۰ هزار نفر برای گرفتن کارت شهری ثبت نام کردند.

آنتونیو، اهل اکوادور که ۲۳ سال است در آمریکا زندگی می کند مدارک اقامت هم ندارد و برای دریافت کارت شهری ثبت نام کرده است.

او می گوید: «من تا سال ۲۰۰۷ که اجازه کار داشتم، توانستم خانه بخرم. تمام هزینه های مالیاتی، وام و قبض های ماهیانه ام را پرداخت کرده ام. اما چون اجازه کارم و کارت شناساییم هر دو باطل شدند، این کارت شهری را لازم دارم که بتوانم مالیاتم را مثل قبل پرداخت کنم.»

مخالفان این طرح اما می گویند نیویورک تسهیلات غیرمنطقی ای برای مهاجران غیرقانونی فراهم کرده و این کار باعث می شود تا افراد راحت تر قوانین را زیر پا بگذارند. اصلاح قانون مهاجرت در آمریکا به یکی از کشمکش های بین دولت باراک اوباما و کنگره آمریکا تبدیل شده و معلوم نیست که این قانون چه زمانی و چگونه تغییر کند.

XS
SM
MD
LG