لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۴

افزایش تعداد مبتلایان کرونا؛ پرستاران و کادر درمانی تجمع اعتراضی برگزار کردند


تجمع پرستاران و کادر بهداشت و درمان کهگیلویه و بویراحمد - ایلنا
تجمع پرستاران و کادر بهداشت و درمان کهگیلویه و بویراحمد - ایلنا

گروهی از پرستاران و کادر درمانی ایران در اعتراض به شرایط صنفی خود روز شنبه ۹ بهمن تجمع اعتراضی برگزار کردند. این در حالی است که بر اساس آمارهای رسمی، تعداد مبتلایان به کرونا در ایران هر هفته نسبت به هفتۀ پیش از آن، پنج برابر می‌شود.

پرستاران و کادر درمانی استان‌های فارس، تهران، قم، البرز، ایلام، لرستان، خراسان رضوی و همدان خواستار تبدیل وضعیت قراردادهایشان از موقت هشتادونه روزه، به دائم و امنیت شغلی شده‌اند.

اعتراض گسترده پرستاران و کادر درمانی به طرح استخدامی وزارت بهداشت است. در این مدل استخدامی، کارفرما برای دور زدن قانون با ارائه این نوع قرارداد موقت خود را از هرگونه تعهد استخدام دائم آزاد می‌کند و بسیاری از حق و حقوق کارکنان را نادیده می‌گیرد.

پس از آنکه همه‌گیری کرونا، نظام درمانی ایران را در آستانه فروپاشی قرار داد، وزارت بهداشت برای حل مشکل کمبود نیرو، طرح تبدیل قراردادهای موقت به دائم را مطرح کرد ؛ طرحی که هرگز عملی نشد.

محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار به خبرگزاری ایلنا گفته، وزارت بهداشت در ابتدای هر موج کرونا به سراغ وعده دادن به پرستاران می‌رفت و پس از فروکش کردن موج، این وعده ها را کنار می گذاشت. وی افزود در جمهوری اسلامی، مسئولان بر این باورند که نیروی کاری که امنیت شغلی داشته باشد، زبانش دراز می‌شود.

نادیده گرفتن وضعیت صنفی و خواسته‌های شغلی پرستاران و کادر درمانی در حالی رخ می‌دهد که شمار مبتلایان کرونا در هر هفته پنج برابر می‌شود و شهرهای ایران یکی پس از دیگری در آستانه ورود به وضعیت قرمز و نارنجی قرار گرفته‌اند.

حمید سوری، اپیدمیولوژیست و عضو ستاد کرونا روز شنبه با اشاره به افزایش چشمگیر تعداد بیماران بستری در پی شیوع گسترده سویه امیکرون در کشور در روزهای اخیر گفت تعداد مبتلایان به کرونا هر هفته نسبت به هفته گذشته ۵ برابر می‌شود.

در همین حال وزارت بهداشت ایران روز شنبه اعلام کرد در یک شبانه‌روز گذشته ۲۴ نفر دیگر جان خود را بر اثر کرونا از دست دادند و حدود ۱۲ هزار بیمار جدید شناسایی شدند.

به این ترتیب مجموع جان‌باختگان بر اثر کرونا در ایران به ۱۳۲ هزار و ۳۸۰ نفر و مجموع کل بیماران مبتلا به ۶ میلیون و ۳۲۲ هزار و ۱۸۳ نفر رسید.

ایران در حالی به پیک ششم همه‌گیری کرونا وارد شده که کادر درمانی در فرسوده‌ترین وضعیت خود قرار گرفته و عدم توجه مسئولان به مطالبات صنفی کادر درمانی، فشار مضاعفی را بر آنها وارد کرده است.

XS
SM
MD
LG