لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۷

صدها تن از کارگران پالایشگاه تندگویان تهران اعتصاب کردند


اعتصاب کارگران پیمان‌کاری پالایشگاه تندگویان تهران
اعتصاب کارگران پیمان‌کاری پالایشگاه تندگویان تهران

صدها کارگر پیمان‌کاری پالایشگاه تندگویان تهران روز چهارشنبه ششم بهمن از کار دست کشیدند و در محوطه این مجموعه اعتصاب کردند.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران اعتصاب‌کننده با تجمع در محوطه پالایشگاه نسبت به پرداخت نشدن حقوق قانونی و اجرا نشدن طبقه‌بندی مشاغل اعتراض کردند.

اعتصاب سراسری پیشین کارگران صنعت نفت ایران که ۲۹ خرداد آغاز شد، بیش از ۲۲ روز به طول انجامید و طی آن حدود ۱۰۵هزار نفر از نیروهای پیمان‌کاری و شرکتی وزارت نفت با ایجاد یک کمپین مجازی، خواهان «حذف کامل پیمانکاران و شرکت‌های واسطه‌ای» شدند.

در اعتصاب پیشین این کارگران بسیاری از پروژه‌های مراکز نفتی در بیش از ۹۶ پالایشگاه و مرکز پتروشیمی و نیروگاه در ۱۹ شهر ایران متوقف شدند.

آنها در بیانیه‌ای با تاکید بر این خواسته‌شان مبنی بر حذف کامل پیمان‌کاران و شرکتهای واسطه‌ای برای تامین نیروی دستگاه‌های دولتی اعلام کرده بودند: «هیچ دلیل عقلی و شرعی وجود ندارد، نیروی شرکتی که ده سال از عمر و جوانی خود را صرف خدمت به کشور نموده و سی سال هم به او در دستگاه مربوطه نیاز است به صورت شرکتی مشغول به ‌کار باشد و حقوق خود را با واسطه دریافت نموده و بخشی از این حقوق به جیب پیمانکاری برود که نه شرکت دانش بنیان دارد و نه در تولید، و نه در مسائل عمرانی کشور هیچ‌گونه نقشی ندارد و صرفا نقش دلال و واسطه حقوق ما را دارد.»

XS
SM
MD
LG