لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۸

تشدید بحران سلامت در ایران؛ کادر درمان از بیمارستان‌های دولتی می‌روند


پرستاران ایرانی. آرشیو
پرستاران ایرانی. آرشیو

وب‌سایت «رویداد۲۴» به نقل از چند تن از روسای بیمارستان‌های دولتی نوشت که آنها از اینکه «کادر درمان از بخش دولتی خارج می شوند»، احساس نگرانی می کنند.

این وب‌سایت در گزارش روز دوشنبه هشتم آبان خود نوشت که محسن خالقیان، رئیس بیمارستان دولتی «فیروزگر،» تهران، در همایش «طب تسکینی» به مشکلات بیمارستان‌های دولتی اشاره کرده و نسبت به خطر «ورشکستگی و تعطیلی» این بیمارستان‌ها هشدار داده است.

او در این همایش که روز یکشنبه هفتم آبان‌ برگزار شد، گفت که «۵۸ درصد» پرستاران بیمارستان فیروزگر تهران به‌علت «غیر واقعی بودن تعرفه‌ها» رفته‌اند.

عباس عبادی، معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی، پیشتر اعلام کرده بود که حدود «۷۰ هزار تن» «کمبود نیروی پرستاری در تمام بخش‌ها وجود دارد.

وب سایت «شفا آنلاین» روز دوم آبان در گزارشی درباره کمبود پرستار در ایران نوشته بود: بر اساس دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی، به ازای هر ۱۰ هزار تن، باید ۵۰ پرستار در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها مشغول به فعالیت باشند اما آخرین آمارها در ایران جاکی از آن است که «به ازای هر ۱۰ هزار تن جمعیت، ۱۹ پرستار در بیمارستان‌ها مشغول به کار هستند.»

شفا آنلاین این آمار را با چند کشور‌ دیگر مانند قطر با ۱۱۹ پرستار، ترکیه با ۲۴ پرستار و ایرلند با ۱۵۵ پرستار، مقایسه کرده بود.

محمد شریفی مقدم، دبیر کل خانه پرستار، در این مورد با اشاره به مهاجرت سالانه دو تا سه هزار پرستار از ایران گفت: «ما پرستار برای جذب داریم، اما با حقوق ۱۲ میلیونی سر کار نمی آیند. چطور توقع داریم یک نیروی پرستاری با این قبیل حقوق‌ها در شلوغ ترین اورژانس بیمارستان‌های تهران کار کند.»

به نوشته رویداد ۲۴، رئیس بیمارستان دولتی «فیروزگر» تهران در بخشی از سخنانش نسبت به «خروج هیأت علمی بیمارستان‌های دولتی» نیز ابراز نگرانی کرد و افزود: ادامه این روند منجر به «بحرانی شدن وضعیت بیمارستان‌های دولتی» خواهد شد.

پیشتر حسین قناعتی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، هم از این وضعیت ابراز نگرانی کرده و گفته بود که «هزینه‌های زندگی با درآمد پرستاران در بیمارستان‌های دولتی، هم خوانی ندارد» و لاجرم شاهد مهاجرت آنها هستیم..

عوض حیدرپور، پزشک و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، در مهر ماه با بیان اینکه هر روز می‌شنویم «یک استاد یا دانشیار دانشکده‌های علوم پزشکی» مهاجرت می‌کند، به وب‌سایت «خبرآنلاین» گفته بود: سالی «۱۰ هزار تن» از مجموعه کادر پزشکی ایران (پزشک، پرستار، ماما) مهاجرت می‌کنند.

خبرگزاری «ایلنا» روز ششم آبان نوشت: «برای هر ساعت اضافه کار، پرستاران بین ۱۲ تا ۱۶ هزار تومان دریافت می‌کنند و انتقادات بسیار به این مبالغ کم، تا امروز هیچ نتیجه‌ای نداشته است.»

این خبرگزاری روز ۱۲ مهر نیز از نرخ‌های پایین «اضافه‌کاری اجباری» خبر داده بود که بر اساس آن، پرستاران باید «۱۳۰ ساعت اضافه‌کاری» در قبال مبلغ «یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان» را انجام دهند.

XS
SM
MD
LG