لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۱

ادامه اعتراضات پرستاران و بازنشستگان در چند شهر ایران: کشور را غارت کردند


اعتراضات معیشتی اصناف و بازنشستگان در شهرهای مختلف ایران ادامه دارد. آرشیو
اعتراضات معیشتی اصناف و بازنشستگان در شهرهای مختلف ایران ادامه دارد. آرشیو

اعتراضات معیشتی اصناف در ایران روز یک‌شنبه هشتم مرداد با اعتصاب کارکنان نفت و گاز گچساران و تجمع بازنشستگان سازمان اجتماعی، بازنشستگان صنایع فولاد، و پرستاران ادامه یافت.

شماری از بازنشستگان در شهرهای رشت، اهواز، شوش، و کرمانشاه در اعتراض به «وضعیت معیشتی» در مقابل ادارات تأمین اجتماعی تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، خواسته این بازنشستگان معترض «ترمیم مستمری، دریافت حقوق بالاتر از خط فقر، برخورداری از خدمات درمانی رایگان، و ارتقای خدمات رفاهی و اعاده استقلال سازمان تأمین اجتماعی» است.

بنا بر گزارش‌های بازنشستگان معترض در رشت شعار دادند: «کشور رو غارت کردند، ما رو بیچاره کردند.»

همچنین در کرمانشاه، معترضان شعار دادند: «حقوق نصفه نیمه، سکوت کنی همینه.»

بازنشستگان معترض همچنین شعار دادند: «تورم اسف‌بار، حاکم شده تو بازار» و «اتحاد، اعتراض، علیه فقر و فساد.»

در اهواز، معترضان بازنشسته شعار «کو مهار تورم، دروغ نگید به مردم»، «لشکری، کشوری، تأمین اجتماعی، اتحاد اتحاد»، «فقط کف خیابون، به دست میاد حقمون»، و «دولت ورشکسته، شمشیر رو از رو بسته» سر دادند.

در شوش، کرخه و هفت‌تپه نیز، بازنشستگان معترض شعار دادند: «ظلم و ستم کافیه، سفره ما خالیه.»

علاوه بر این، گروهی از بازنشستگان صنایع فولاد نیز با حضور در مقابل صندوق بازنشستگی فولاد، خواهان «اجرای همسان‌سازی، دریافت مطالبات معوقه، تضمین اجرای تعهدات درمانی مطابق با آیین‌نامه فولاد و افزایش حقوق سال ۱۴۰۲ خود بر اساس نرخ تورم» شدند.

بنا بر گزارش منابع خبری، روز یک‌شنبه هشتم مرداد کارکنان بهره‌برداری نفت و گاز گچساران نیز در اعتراض به «نحوه اجرای ماده ۱۰ برای همه کارکنان، کاهش مالیات ظالمانه، برداشتن سقف حقوق، و برداشتن سقف پاداش بازنشستگی» اعتصاب کردند.

همچنین، گزارش‌ها از تهران حاکی از آن است که شماری از پرستاران بیمارستان خمینی (هزار تختخوابی) در تهران، روز یک‌شنبه در اعتراض به «معوقات و نحوه اجرای تعرفه‌گذاری پرستاری» تجمع کردند.

اعتراضات معیشتی در حالی در ایران جریان دارد که وزیر پیشین دادگستری، مصطفی پورمحمدی، گفته، «باید واقع‌بین بود و پذیرفت که امروز رضایت عمومی در بین مردم پایین است و دولت در این زمینه نقش بسیار مهمی دارد.»

ستار رحمانی، فعال حقوق کارگران و معلمان، پیشتر در گفت‌وگو با صدای آمریکا مسئله معیشت کارگران در ایران را «جدال مرگ و زندگی» دانسته است.

ستار رحمانی: مسئله معیشت کارگران در حال حاضر «جدال مرگ و زندگی» است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

XS
SM
MD
LG