لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۶

گزارش: ايران نشانه هايی از آمادگی برای از سرگيری مذاکرات هسته ای نشان می دهد


گزارش: ايران نشانه هايی از آمادگی برای از سرگيری مذاکرات هسته ای نشان می دهد
گزارش: ايران نشانه هايی از آمادگی برای از سرگيری مذاکرات هسته ای نشان می دهد

منوچهر متکی، وزير امور خارجه ايران، در کنفرانس خبری با همتای کوبايی خود گفت اواخر اکتبر يا اوايل نوامبر تاريخ مناسبی است که گفتگوی نمايندگان ايران و پنج بعلاوه يک انجام گيرد. آقای متکی در عين حال گفت برای تاريخ دقيق مذاکرات در حال رايزنی است و سطح و محل گفتگوها بعدا اعلام خواهد شد.

اما سخنگوی کاترين اشتون، نماينده جامعه جهانی در مذاکرات هسته ای با ايران، می گويد هيچ تماس رسمی از سوی ايران با ايشان گرفته نشده است و هر چند تاريخ رسمی هنوز تعيين نشده خانم اشتون اميدوارست اين گفتگوها هرچه زودتر به وقوع بپيوندد.

در همين حال روز دوشنبه جمهوری اسلامی ايران گفت بزودی اسنادی را درباره کمک های اتمی آمريکا به اسراييل منتشر می کند.

سعيد جليلی، دبير شورای عالی امنيت ملی جمهوری اسلامی ايران، روز دوشنبه در چهارمين مجمع عمومی اتحاديه راديو و تلويزيون های اسلامی گفت بزودی اسنادی منتشر خواهيم کرد که چگونه مواد هسته ای غنی شده آمريکا در اختيار اسراييل، قرار گرفته است. آقای جليلی افزود اسراييل و کسانی که اين سلاح ها را در اختيار اسراييل گذاشته اند بايد در اين باره، پاسخ بدهند.

مذاکره کننده ارشد هسته ای ايران گفت کسانی که در برابر حقوق هسته ای ايران مقاومت می کنند در پی اين هستند که به موضوعات ديگری از جمله اينکه چرا آمريکا خلع سلاح نشده است و اين که شهروندان اروپا و آمريکا در معرض خطر انباشت سلاح های هسته ای قرار گرفته اند و چرا آمريکا به توليد و تکثير سلاح های هسته ای ادامه می دهد، پاسخ داده نشود.

اما در خبری ديگر سخنگوی کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس شورای اسلامی از دولت احمدی نژاد خواستار اتخاذ اقدامی حقوقی عليه روسيه شده است.

کاظم جلالی می گويد بر مبنای قرارداد ايران با روسيه بر سر فروش موشک های دفاعی اس سيصد ايران بايد برای اعاده حقوق غيرقابل انکار خود دست به اقدامی حقوقی عليه مسکو بزند. آقای جلالی تاکيد می کند اين قرارداد که بطور يکجانبه از سوی مسکو بر مبنای تحريم های شورای امنيت عليه ايران لغو شده است با هيچ قانون بين المللی، منافات ندارد.

احمد وحيدی، وزير دفاع ايران، روز دوشنبه تاکيد کرد مسکو بايد دو سال پيش از تصويب قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنيت اين موشک ها را به ايران تحويل می داد.

XS
SM
MD
LG