لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۵

گزارش: برنامه اتمی ايران کماکان در کانون توجه مطبوعات ايران و جهان قرار دارد


گزارش: برنامه اتمی ايران کماکان در کانون توجه مطبوعات ايران و جهان قرار دارد
گزارش: برنامه اتمی ايران کماکان در کانون توجه مطبوعات ايران و جهان قرار دارد

خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از سرگئی لاورف، وزير امور خارجه روسيه، گزارش داد که ايران برای مذاكره با گروه پنج بعلاوه يک، آمادگی نشان می دهد.

به گزارش ايرنا آقای لاورف در يک كنفرانس مطبوعاتی اعلام کرده است که از تهران پيامهايی در زمينه آمادگی جمهوری اسلامی ايران برای انجام مذاكرات با گروه ۵ بعلاوه ۱، رسيده است.

در همين حال رامين مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، پيشنهاد كرد كه مشتركات بسته های پيشنهادی ايران و گروه پنج بعلاوه يک برای سرعت بخشيدن به كار روی ميز مذاكرات، قرار گيرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که نشست بعدی ايران و گروه ۵ بعلاوه ۱، بايد در چارچوب مشخص بااهداف روشن و ذكر جزييات، برگزار شود. به گفته وی مبنای مذاكرات با وين بحث مبادله سوخت می باشد و گفتگوها با گروه پنج بعلاوه يک، بسته پيشنهادی جمهوری اسلامی ايران است.

در خبری ديگر روزنامه نیویورک تایمز روز دوشنبه مقاله ای از راجر کوهن منتشر کرده است تحت عنوان «ایران، ببری کاغذی،» ببری که در ظاهر خطرناک به نظر می رسد، اما در واقع، جنس آن از کاغذ است.

این مقاله، ابتدا به توجه بیش از حد رسانه های غربی به محمود احمدی نژاد می پردازد. آقای کوهن تشریح می کند که محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، علاقه زیادی به حضور در رسانه های غرب دارد و به همین علت موضوعات جنجال برانگیزی را مطرح می کند مانند انکار واقعه هولوکاست و نقش دولت آمریکا در حملات یازده سپتامبر. راجر کوهن معتقد است که این صحبت ها تنها اثری که دارند انزوای هر چه بیشتر ایران و فشار بر ۷۱ میلیون ایرانی است. او در ادامه می گوید که برنامه اتمی ایران نيز خطر جدی برای دنیا، محسوب نمیشود و احتمال حمله آمریکا یا اسراییل را به ايران، منتفی می داند.

اما روزنامه وال استریت ژورنال در مقاله ای در روز سه شنبه می نویسد که ۴ ماه بعد از اعمال تحریم های بین المللی علیه ایران فشار اقتصادی در ایران به شدت، رو به افزایش گذاشته است.

این روزنامه، به نقل از شهروندان ایرانی می نویسد تورم، بیکاری، و کمبود مواد اولیه در چند ماه گذشته به طور چشمگیری، افزایش یافته است. وال استریت ژورنال می گوید بانک مرکزی ایران مدت سه سال است که آمار رسمی از تورم و تولید ناخالص داخلی، منتشر نکرده است، اما شهروندان ایرانی معتقدند تحریم ها، بحران اقتصادی را در این کشور، ایجاد کرده است.

خبرنگار لوس آنجلس تایمز نيز در بیروت دیدار محمود احمدی نژاد از لبنان را مورد تحلیل، قرار داده است. به نوشته این روزنامه، در لبنان، و همچنین در اسراییل و ایالات متحده، نگرانی هایی وجود دارد که حضور آقای احمدی نژاد، باعث افزایش تنش در منطقه گردد. این روزنامه می نویسد که روابط نزدیک ایران با حزب الله از یک سو و اظهارات جنجالی محمود احمدی نژاد از سوی دیگر، فضا را برای تنش، آماده می کند. لوس آنجلس تایمز به نقل از مقامات حزب الله می گوید قرار است آقای احمدی نژاد در بنت جبیل -- شهری که محل اصلی جنگ اسراییل و حزب الله در سال ۲۰۰۶ میلادی بود -- سخنرانی کند.

در همين حال محمود جعفری، مجری طرح نيروگاه اتمی بوشهر، می گويد سوخت اصلی اين نيروگاه طبق برنامه زمان بندی شده در ماه آينده وارد استخر سوخت، خواهد شد.

آقای جعفری روز سه شنبه در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی اعلام کرد که مراحل بازديدهای فنی پس از تست راه اندازی گرم در نيروگاه اتمی بوشهر، انجام شده است.

مجری نيروگاه اتمی بوشهر با اشاره به اينكه تست ماشين سوخت بوسيله سوخت مجازی انجام شده است گفت که هيچگونه مشكلی در انجام آن، بوجود نيامده است.

محمود جعفری در ادامه گفت که عملكرد ماشين سوخت بدون دخالت انسان و به صورت كاملاً خودكار، انجام می شود.

به گفته آقای جعفری راكتور نيروگاه اتمی بوشهر شامل ۱۶۳مجتمع سوخت معادل ۸۰ تن اورانيوم است.

مجری نيروگاه اتمی بوشهر در زمينه ايمنی نيروگاه بوشهر گفت که اين نيروگاه تاكنون دو بار توسط سازمان های منطقه ای حفاظت از محيط زيست دريايی خليج فارس و دريای عمان مورد بازديد و بازرسی قرار گرفته است. وی متذکر شد که با بهره برداری كامل از نيروگاه اتمی بوشهر، يكهزار مگاوت برق، توليد خواهد شد.

XS
SM
MD
LG