لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۷

پنهان‌کاری کره شمالی در ارائه آمار کرونا؛ سازمان بهداشت جهانی می‌گوید وضعیت بدتر می‌شود نه بهتر


سازمان بهداشت جهانی ادعاهای کره شمالی مبنی بر پیشرفت در مبارزه با شیوع کووید-۱۹ را مورد تردید قرار داده و گفته است که معتقد است با فقدان داده‌های مستقل، وضعیت بدتر خواهد شد.

رسانه دولتی کره شمالی گفت پس از آنکه حدود دو هفته پیش تعداد مبتلایان روزانه «تب» به ۳۹۰ هزار نفر رسیده بود، از موج ابتلا به کرونا کاسته شده است.

پیونگ یانگ هنوز تأیید نکرده است که چه تعداد از افراد برای ویروس کرونا مثبت شده‌اند، اما کارشناسان گمان می‌کنند که آمارهای منتشر شده از طریق رسانه‌های تحت کنترل دولت کم گزارش می‌شود و این، ارزیابی مقیاس وضعیت همه‌گیری را دشوار می‌کند.

مایکل رایان، مدیر برنامه‌های اضطراری سازمان بهداشت جهانی روز چهارشنبه در یک نشست ویدئویی گفت: «ما تصور می‌کنیم وضعیت بدتر شود، نه بهتر.»

او گفت که این نهاد بهداشتی به هیچ اطلاعات دیگری فرای اعدادی که رسانه‌های دولتی به طور عمومی گزارش داده‌اند، دسترسی ندارد و تأکید کرد که در دسترسی به داده‌های دقیق و وضعیت واقعی پاندمی در کره شمالی، «مشکلات جدی» وجود دارد.

این مقام سازمان بهداشت جهانی افزود که برای به دست آوردن تصویری شفاف‌تر، با همسایه‌های این کشور از جمله کره جنوبی و چین همکاری می‌کند.

او همچنین افزود :«سازمان بهداشت جهانی در موارد متعددی از جمله واکسن و تجهیزات، به کره شمالی پیشنهاد کمک کرده است.»

خبرگزاری دولتی کره شمالی روز پنجشنبه اعلام کرد که شمار مبتلایان به آنچه آن را تب نامیده‌اند به ۹۶ هزار و ۶۱۰ نفر رسیده است، اما از تعداد قربانیان چیزی نگفت.

تاکنون تنها ۷۰ مورد مرگ به طور رسمی گزارش شده است که نرخ مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا در کره شمالی را به ۰.۰۰۲ درصد - پایین‌ترین میزان در جهان- می‌رساند.

دولت کره شمالی در روز اعلام شیوع بیماری، دستور قرنطینه سراسری صادر کرد.

XS
SM
MD
LG