لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۱

پولهای اینترنتی پولشوئی را آسان ساخته است


بیت کوین
بیت کوین

نتایج بدست آمده از یک نظر سنجی اینترنتی در بریتانیا نشان میدهد که ۶۹ درصد مردم بیت کوین را می شناسند، و ۳۲ درصد مردم بدان اطمینان دارند.

یکی مقامات برجسته بخش جرائم وزارت دادگستری آمریکا روز گذشته به قانونگزاران کنگره آمریکا گفت که پولهای اینترنتی، مانند بیت کوین، ممکن است که در دادوستدها و انتقال پول راهی بهتر، ارزانتر، کارآتر و راحت تری پیش پای مصرف کنندگان قرار دهند، ولی همین ویژگیها باعث شده تا افراد متخلف و بزهکار نیز از پولهای مجازی برای پولشویی استفاده کنند.

میثلی رامان، کفیل معاون دادستان کل وزارت دادگستری آمریکا، به قانونگزاران کمیته امنیت داخلی سنا گفت: « ما مرتباً شاهد استفاده از پولهای اینترنتی توسط بزهکاران، قاچاقچیان مواد مخدر و ویدئوهای پورنوگرافی کودکان بوده ایم.»

خانم رامان افزود پولهای اینترنتی به بزهکاران، حاشیه گمنامی، و فقدان ردپا فراهم می دهد و برای دولت آمریکا بسیار مشکل است تا این نوع دادوستدهای ارزی را پیگیری وعاملان آن را تحت تعقیب قضائی قرار دهد.

رامان همچنین گفت که بسیاری از شرکتهای پولهای مجازی اینترنتی قادر نیستند تا از سوء استفاده افراد بزهکار جلوگیری کنند.

این اولین باری بود که قانونگزارن کمیته امنیت داخلی سنا نشستی با رئیس وکلای بنیاد بیت کوین، مقامات وزارت دادگستری و امنیتی کشور در مورد پولهای اینترنتی بر گزار کردند.

بر ارزش برابری پول اینترنتی بیت کوین در برابر دلار آمریکا ۲۶ درصد افزوده شده، به طوری که در حال حاضر قیمت هر بیت کوین ۶۷۵ دلار آمریکا برابری می کند.
پولهای مجازی اینترنتی، که پولهای نقد دیجیتال نیز نامیده می شوند به صورت یکی از رایج ترین واسطه های برای پرداخت و دادوستد کالاها و خدمات در آمده است.

پولهای اینترنتی، بر خلاف واحد پولی کشورها، از سوی بانک مرکزی تولید و کنترل نمی شوند، و به ویژه به عنوان یک پول جایگزین در در کشورهائی مصرف می شوند که با بحران مالی و نوسانات ارزی مواجه هستند.

پتریک مورک، وکیل ارشد بنیاد بت کوین آمریکا به قانونگزاران کمیته امنیتی سنا گفت که استفاده از پولهای دیجیتالی امتیازات منافع بسیاری دارد، و تنها برای سوء استفاده افراد بزهکار بوجود نیامده اند. او افزود که مجریان قانون باید برای مقابله از سوء استفاده بزهکاران تدابیر، راهکارهای تازه ای ایجاد کند.

طی چند سال گذشته مقامات آمریکا اقداماتی علیه چند تن از دست اندرکاران پولهای اینترنتی به عمل آورده است. در همین رابطه مسئولان امور قضائی آمریکا مدیران یک شرکت پولهای اینترنتی به نام لیبرتی رزرو را به اتهام آن که به بزهکاران کمک کرده اند تا حدود ۶ میلیارد دلار را در رابطه با کارهای غیرقانونی، مانند فروش ویدئوهای پورنوگرافی کودکان، و نرم افزارهایی برای حملات اینترنتی با سیستم کامپیوتری بانکها به محاکمه کشیده اند.

مقام مسئول دولت فدرال همچنین ماه گذشته یک بازار اینترنتی به نام راه ابریشم را به خاطر آن که مصرف کنندگان از طریق توانسته بودند مواد مخدر خریداری و یا آدم کش استخدام کنند، بستند.

بیت کوین چیست؟
بیت کوین پول الکترونیکی و یا به دیگر سخن، پولی دیجیتال اینترنتی است. در واقع بیت کوین یک ابداع عمده اینترنتی است که به شما امکان می دهد تا پول خود را کنترل کنید. بت کوین شباهتهای بسیاری با پولهای رایج دارد، ولی بر خلاف پولهای رایج مانند دلار و پوند، از سوی هیچ دولتی پشتیبانی نمی شود، بلکه پولی کاملاً مستقل و جهانی است که پشتیبان آن مردم و خود کاربران هستند.

بیت کوین هیچ رابطه ای با هیچ کدام از بانکهای مرکزی جهان ندارد و از سیاست بازی، دستکاری، و حرص و طمع مقامات مسئول به دور است، و به علاوه مالیاتی بر آن تعلق نمی گیرد . بت کوین که در دنیای اینترنتی زندگی می کند، پول فیزیک را به پول مجازی تبدیل کرده، و به هیچ دلال و واسطه ای نیاز ندارد. بت کوین کارش را بسیار محرمانه انجام می دهد و از خود هیچ اثری باقی نمی گذارد.

بر خلاف موسسات مالی، پلیس و گارد ویژه از بیت کوین مراقبت نمی کنند، بلکه ریاضیات پیچیده ای از مشروعیت، امنیت، و محرمانه بودن کلیه مبادلات ارزی و خرید و فروشهای اینترنتی با بت کوین مراقبت می کند.

برخی از اقتصاددانان رواج و توسعه شدید بیت کوین را به دلیل بی اعتمادی مردم به پولهای رایج می دانند. بیت کوین را نمی توان بدون اجازه صاحبش برداشت و یا «حساب بیت کوینی» را مسدود کرد. برای این پول اینترنتی سکه های بیت کوینی ضرب شده تا دارندگان بیت کوینی بتوانند در صورت نیاز نوعی فیزیکی آن را دریافت کنند. حساب بیت کوینی را کسی برای شما باز نمی کند، بلکه شما می توانید به آسانی برای خودتان حساب بیت کوینی باز کنید.

نحوه کار با بیت کوین
شروع کار با بت کوین بسیار آسان است. به عنوان یک کاربر جدید شما فقط باید در کامپیوتر و یا تلفن هوشمند خود حسابی بنام «کیف پول» ایجاد کنید. برای این کار: به سایت Bitcoin.com مراجعه کرده و مشخصات خود را وارد کنید. سپس با گذاشتن مقدار پول، شما نه تنها یک کیف پول اینترنتی ایجاد خواهید کرد، بلکه همزمان دارای یک آدرس اینترنتی خواهید شد. داشتن کیف و آدرس اینترنتی به شما امکان می دهد که به آسانی با طرف های معامله خود به خرید و فروش و یا با پرداخت مبلغی بسیار جزیی مبادلات ارزی بپردازد. کار با بیت کوین بسیار مشابه فرستادن و دریافت ایمیل است.

علیرغم مخالفت و مبارزه برخی از کشورها، بیت کوین، این پول اینترنتی، همچنان فراسوی دسترس دولتها، بانکهای مرکزی، و قوانین و مقررات کشورها در بسیاری از کشورها به زندگی خود ادامه می دهد، و به سرعت در حال توسعه است.

بیت کوین، که در سال ۲۰۰۹ توسط فرد و یا گروهی ناشناس و با نام ساختگی «ساتوشی ناکاموتو» ابداع شد، ارزش آن در ماه آپریل امسال به ۲۶۶ دلار رسید، که به عنوان یک خبر هشدار دهنده، توجه دولت آمریکا را به شدت به خود جلب کرد.

نبرد سیاسی با بیت کوین
اولین هشدار را دوسال پیش «چاک شومر»، سناتور حزب دموکرات از نیویورک داد. او بیت کوین را وسیله، و یا به گفته وی «راه ابریشم» برای «پول شویی»، و قاچاق مواد مخدر خواند، و از مقامات آمريکا خواست تا این راه ابریشم را به بندند.

در ماه مه سال میلادی جاری، وزارت امنیت داخلی آمریکا به علت عدم رعایت و نقض قوانین ضد پول شویی، حساب بانکی «مانت کاکس»، بزرگترین مرکز مبادلات پیت کوین در بانک «ولس فارگو» را بست.

در بیستم ماه ژوئن سال میلادی جاری همین مرکز هرگونه پرداخت پول به مشتریان را به مدت دو هفته متوقف ساخت.

اما مانت کاکس، که مرکز آن در توکیو است و ۸۰ درصد مبادلات ارزی بیت کوین را انجام می دهد در پنجم ماه ژوئیه اعلام کرد که مشکلات فنی، از جمله مبادله پیت کوین به دلار را برطرف کرده است.

مانت کاکس همچنین اعلام کرد که به منظور پیروی از قانون و مقررات ضد پول شویی آمریکا و جلوگیری از بسته شدن مجدد این شرکت از سوی وزارت امنیت داخلی آمریکا، پنجشنبه گذشته در شبکه اجرائی جرائم مالی وزارت خزانه داری رسماً تقاضای ثبت نام کرده است. اقدام مانت کاکس، معاملات پیت کوین را در راستای مقررات وزارت خزانه داری آمریکا قرار خواهد داد، ولی در عین حال به معاملات بیت کوینی مشروعیت بیشتری خواهد بخشید.

قانونگزاران آمریکا روابط پرتنشی با بیت کوین داشته اند. اخیراً بنا به درخواست کمیته مالی سنا، اداره حسابرسی کنگره آمریکا با انتشار گزارشی گفته است که بر روی برخی از معاملات بیت کوینی، از جمله خرید اجناس، مالیات خواهد بست.

نزدیک به صد سال است که چاپ بی رویه و بدون پشتوانه اسکناس از سوی برخی از کشورها و پیامدهای ناشی از آن از جمله تورم شدید و بی ثباتی مالی، مردم و برخی دیگر از کشورها، به وِِیژه کشورهای در حال رشد عمده مانند چین، هند، روسیه و آفریقای جنوبی را به ستوه آورده است. به طوری که که اکنون اقتصادی جهانی به دنبال ایجاد یک بانک مرکزی جهانی و یک واحد پولی مشترک در سطح جهانی است.

در این حال، جهان اینترنت نیز همواره بدنبال یک واحد پولی اینترنتی، مانند پیت کوین بوده، که از تلاطم های ارزی در کشوری خاص در امان باشد. از این رو مردم، به ویژه کاربران اینترنتی، با وجود ناشناخته و مخاطره آمیز بودن بیت کوین، به این فن آوری عاری از مقررات پناه آورده، و با استفاده از این پول غیر قابل لمس الکترونیکی، بدان اعتبار و پشتوانه بخشیده اند.

به تازگی، نتایج بدست آمده از یک نظر سنجی اینترنتی در بریتانیا نشان می دهد که ۶۹ درصد مردم بیت کوین را می شناسند، و ۳۲ درصد مردم بدان اطمینان دارند. بخشی از ارزش بیت کوین بدان آن است که به خاطر یک رشته از کدهای کامپیوتری، بر خلاف اسکناس، این پول الکترونیکی قابل چاپ و یا تکثیر نیست و تعداد سکه های آن از ۲۱ میلیون تجاوز نخواهد کرد.

یکی دیگر از عوامل اطمینان به بیت کوین شفافیت در معاملات است، و برنامه کامپیوتری هر لحظه تعداد بیت کوین های خریداری شده و به فروش رفته را نشان می دهد.

برای برخی از مصرف کنندگان، استفاده از بیت کوین نشانگر عدم اطمینان با سیستم بانکی موجود و پیدا کردن جایگزینی جهانی برای پولهای عمده رایج مانند دلار، پوند و یورو است.
XS
SM
MD
LG