لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۸

با تصویب شورای شهر واشنگتن «نوروز» در پایتخت آمریکا به رسمیت شناخته شد


آرشیو
آرشیو

شورای شهر واشنگتن، نهاد قانون‌گذار در پایتخت آمریکا، سه شنبه ۱۰ اسفند، یک قطعنامه پیشنهادی را که به موجب آن نوروز به عنوان یک رویداد «فرهنگی و تاریخی» شناخته می‌شود، تصویب کرد.

در قطعنامه‌ای که به اتفاق آرا تصویب شد، شورای شهر واشنگتن آگاهی‌های متنوعی درباره ویژگی‌های نوروز یا «روز نو» که فرا رسیدن فصل بهار را نوید می‌دهد، منتشر کرده است.

در این قطعنامه نوروز یک «جشن باستانی» با قدمتی «سه هزار ساله» معرفی می‌شود که به گفته سازمان ملل متحد، توسط بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در ایران، افغانستان، تاجیکستان، آذربایجان و برخی کشورهای دیگر، و نیز جوامع مهاجر در آمریکا و سایر نقاط جهان جشن گرفته می‌شود.

در این قطعنامه گفته می‌شود که «نوروز نمادی از شروعی دوباره ‌و گردهمایی، و دوری از تجربیات و مصیبت‌های سال گذشته است، و همراه با طبیعت امید به سال نو را تداعی می‌کند.»

شورای شهر واشنگتن در قطعنامه خود نوروز را مناسبتی معرفی می‌کند که «مردم با هر پیشینه فرهنگی، نژادی، و مذهبی از جمله مسلمانان، مسیحیان، یهودیان، بهاییان، زرتشتیان، سایر مذاهب، و حتی غیرمذهبیان جشن گرفته می‌شود.»

این شورا در ادامه یادآور می‌شود که نوروز توسط سازمان ملل متحد نیز در فهرست میراث فرهنگی ناملموس بشریت به عنوان سنت فرهنگی که توسط بسیاری از مردمان جهان گرامی داشته می‌شود، شناخته شده است.

سازمان مال متحد با تصویب قطعنامه‌‌ای در سال ۲۰۱۰ به طور رسمی «روز جهانی نوروز» را به رسمیت شناخت.

سازمان مال متحد
سازمان مال متحد

شورای شهر واشنگتن در بخشی دیگری از قطعنامه خود می‌گوید که نوروز برای آمریکا یادآور «کمک‌های ماندگار تمدن بزرگ پارسی به جهان در طول هزاران سال، و تأثیر قابل توجه جوامع متنوع مهاجری که نوروز را جشن می‌گیرند، بر بافت اجتماعی اقتصادی ایالات متحده است.»

نگار مرتضوی، خبرنگار ایرانی آمریکایی ساکن واشنگتن که یکی از نویسندگان قطعنامه نوروز است، در این رابطه به صدای آمریکا می‌گوید: «واشنگتن یک شهر بزرگ و متنوع است و مهاجران زیادی از ایران و دیگر کشورها در این شهر زندگی می‌کنند. نوروز نه تنها جشنی باستانی است، بلکه نقطه اتصال همه ایرانیان و بسیاری از مهاجران از کشورهای همسایه ماست.»

نیکی اخوان، استاد و مدیر مطالعات رسانه در دانشگاه کاتولیک، که دیگر نویسنده قطعنامه نوروز است، نیز به صدای آمریکا می‌گوید: «از شورای شهر واشنگتن خصوصا رییس شورا سپاسگزاریم که با ما همکاری کردند تا لایحه نوروز را در پایتخت آمریکا به تصویب برسانیم. امیدواریم کمک کنیم که لوایح مشابهی در سایر شهرهای آمریکا تصویب شود.»

با تصویب این قطعنامه، شورای شهر واشنگتن ضمن به رسمیت شناختن نوروز، این مناسبت باستانی را به تقویم رسمی شهر اضافه می‌کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG