لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

کره شمالی تحریم های بین المللی را نادیده می گیرد


حمل موشک بر یک خودرو ۱۶ چرخ در رژه نظامی پیونگ یانگ - ۱۵ آوریل ۲۰۱۲
حمل موشک بر یک خودرو ۱۶ چرخ در رژه نظامی پیونگ یانگ - ۱۵ آوریل ۲۰۱۲
یک گزارش سازمان ملل متحد حاکی است کره شمالی با کوشش برای ارسال اسلحه به برمه و سوریه و وارد کردن کالاهای لوکس، تحریم های بین المللی را نادیده می گیرد.

گزارش هیاتی از کارشناسان می گوید تحریم هایی که سازمان ملل متحد در پی آزمایش های اتمی بر پیونگ یانگ وضع کرد، فعالیت های ممنوعه را کند ساخته اما متوقف نکرده است.

با این حال، هیات تحقیق، گزارش جدیدی از تخلفاتی از جمله انتقال سلاح های شیمیایی، اتمی و میکربی یا موشک های بالیسیتک دریافت نکرده است.

این گزارش ۷۴ صفحه ای ماه پیش به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه شد، اما انتشار آن به دلیل اعتراض های چین، که گفته می شود مرکز اصلی انتقال کالاهای غیر قانونی است، به تاخیر افتاد.

دنی روی، کارشناس ارشد در مرکز مطالعات شرق و غرب در هاوائی به صدای آمریکا می گوید چین سعی ندارد تحریم های بین المللی را کاملا اجرا کند. هدف تحریم ها این است که پیونگ یانگ نتواند به مواد مورد نیاز برای اجرای برنامه های اتمی و تسلیحاتی دست پیدا کند.

اما نیک بیسلی، تحلیلگر مسائل کره شمالی در دانشگاه لاتروب در استرالیا در مصاحبه ای به صدای آمریکا می گوید موافقت چین با انتشار گزارش سازمان ملل متحد علامت خوبی است.

گزارش همچنین می گوید موشک های جدید بالیستیک ک ان – ۱۰۸، که در رژه نظامی کره شمالی در ماه آوریل دیده شد، ممکن است واقعی نباشد. موشک ها با خود روی جدید و بزرگتری حمل می شد که هیات کارشناسان در باره آن نیز تحقیق می کند.

در گزارش های رسانه ها و کارشناسان گفته می شود کره شمالی قادر نیست چنین وسیله ای برای حمل موشک تولید کند، و امکان دارد خودرو ۱۶ چرخ از چین وارد شده باشد – چین این اتهام را رد کرده است.
XS
SM
MD
LG