لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۱

پمپئو بعد از دیدار با اعضای شورای امنیت: کره شمالی کوتاه نیاید، تحریم‌ها برداشته نمی‌شود


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده، روز جمعه با نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل در سازمان ملل دیدار کرد و گفت کره شمالی باید گام های اساسی برای خلع سلاح هسته ای بردارد.

آقای پمپئو بعد از دیدار با اعضای شورای امنیت، در یک کنفرانس خبری که در کنار او، نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز ایستاده بود، گفت دلیل حضورش در آنجا، دیدار با اعضای شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد و مطلع کردن آنها از جزئیات سفرش به پیونگ یانگ و مذاکرات عاری سازی هسته ای با کره شمالی بوده است.

وزیر خارجه آمریکا افزود کشورهای عضو شورا در خلع سلاح هسته ای کره شمالی که قابل تایید نیز باشد، متحد هستند.

وی گفت اجرای سخت‌گیرانه تحریم‌های کره شمالی، برای رسیدن به این هدف، حیاتی است.

به گزارش رویترز و نماینده هلند در سازمان ملل نیز گفت آقای پمپئو روز جمعه در این دیدار اعلام کرد تا زمانی که کره شمالی گام هایعملی برای عاری سازی هسته ای برندارد، تحریم ها نیز کاهش نمی یابد.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز با اشاره به تحریم های سخت کره شمالی گفت، تحریم های سخت بر داد و ستد کره شمالی موجب شد که این کشور به پای مذاکره بازگردد.

وی افزود: اگر کره شمالی به قول هایش برای خلع سلاح هسته ای عمل نکند، آمریکا حتی یک گام برای رفع تحریم ها بر نمی دارد.

خانم هیلی همچنین روسیه و چین را به دور زدن تحریم های نفتی کره شمالی متهم کرد.

دیدار آقای پمپئو با نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت، ژاپن و کره جنوبی پشت درهای بسته صورت گرفت.

آقای پمپئو و خانم هیلی با دبیرکل سازمان ملل نیز دیدار کردند.
آقای پمپئو و خانم هیلی با دبیرکل سازمان ملل نیز دیدار کردند.

آسوشیتدپرس نیز به نقل از نماینده هلند گزارش داده است که شورای امنیت برای وزیر خارجه آمریکا روشن ساخت که خواهان اقدامات عملی کره شمالی برای عاری سازی هسته ای است.

وزارت خارجه آمریکا پیشتر گفته بود محور این دیدار که طی آن نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل حضور خواهد داشت، در جریان قرار دادن این کشورها در مورد مذاکرات جاری با کره شمالی است.

وزیر خارجه آمریکا در دیدار با همتای خود از کره جنوبی
وزیر خارجه آمریکا در دیدار با همتای خود از کره جنوبی

در این بیانیه همچنین آمده که آقای پمپئو با دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش پیرامون آخرین تحولات در زمینه اصلاح ساختار سازمان ملل و همچنین اجلاس آتی مجمع عمومی ملل متحد نیز گفتگو می کند.

آقای پمپئو از زمان ریاست بر سازمان سیا دیدار با رهبر کره شمالی را آغاز کرد. نتیجه مذاکرات او به دیدار ۲۲ خرداد پرزیدنت ترامپ و «کیم جونگ اون» در سنگاپور منجر شد.

در دیماه سال گذشته و در اوج تنش بین کره شمالی و آمریکا، دبیر کل سازمان ملل معاون سیاسی خود را با هدف فرونشاندن تنش به پیونگ یانگ اعزام کرد.

دبیر کل سازمان ملل گفته است که توان نهاد تحت امرش را درصورت نیاز در اختیار کره شمالی و آمریکا قرار خواهد داد؛ از جمله در زمینه راستی آزمایی که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت می گیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG