لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۵

ادامه تحریم ها در کره شمالی و رشد منفی اقتصادی


نمایی از پایتخت کره شمالی.
نمایی از پایتخت کره شمالی.

در حالیکه مذاکرات کره شمالی و آمریکا برای خلع سلاح کامل به آرامی پیش می رود، برخی منابع از شرایط اقتصادی بد در کره شمالی خبر می دهند.

بانک مرکزی کره جنوبی روز جمعه گزارش داد اقتصاد کره شمالی در سال گذشته به دلیل تحریمهای اعمال شده بر آن کشور، سه و نیم درصد رشد منفی داشته است.

با توجه به رشد اقتصادی ۳.۹ درصدی کره شمالی در سال ۲۰۱۶، رشد منفی سال گذشته بزرگترین کاهش اقتصادی این کشور از سال ۱۹۹۷ به این سو بوده است.

در سال ۱۹۹۷ نیز اقتصاد کره شمالی به دلیل خشکسالی بزرگ، شش و نیم درصد رشد منفی داشت.

در سال گذشته صنایع معدنی در کره شمالی ۱۱ درصد افت کرد.
کشاورزی، ماهیگیری و صادرات آن کشور نیز در سال گذشته با کاهش چشمگیر ۳۷ درصدی به یک میلیارد و ۷۷۰ میلیون دلار رسید در حالی که واردات آن با حدود ۲ درصد رشد به ۳ میلیارد و ۷۸۰ میلیون دلار بالغ شد.

تولید ناخالص ملی سرانه کره شمالی اندکی بالاتر از یک هزار دلار در سال است؛ در حالی که تولید ناخالص ملی سرانه در کره جنوبی حدود ۲۳۰۰۰ دلار در سال است.

کره شمالی از چند ماه پیش تمایل خود را برای مذاکره با آمریکا و کره جنوبی نشان داد و بعد رهبران این کشورها دیدار کردند.

آمریکا از پیونگ یانگ خواستار خلع سلاح اتمی کامل شده اما هنوز کره شمالی مقاومت می کند و همین مسئله روند مذاکرات را کند کرده است.

پرزیدنت ترامپ در دیدار ۲۲ خرداد با کیم جونگ اون، به او وعده داد در صورت همراهی با خواسته های آمریکا و جهان، کره شمالی به مسیر پیشرفت اقتصادی بازگردد.

کره شمالی از زمان جنگ کره در سال ۱۹۵۳، روند اقتصادی سختی را تحمل می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG