لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۹

جلسه شورای امنیت درباره کره شمالی؛ پیونگ‌یانگ سازمان ملل را به «اعمال استانداردهای دوگانه» متهم کرد


مردم در حال تماشای تصاویر آزمایش موشکی کره شمالی که توسط یک برنامه خبری در کره جنوبی پخش می‌شود؛ ایستگاه قطار سئول، کره جنوبی، ۶ مهر ۱۴۰۰
مردم در حال تماشای تصاویر آزمایش موشکی کره شمالی که توسط یک برنامه خبری در کره جنوبی پخش می‌شود؛ ایستگاه قطار سئول، کره جنوبی، ۶ مهر ۱۴۰۰

در بحبوحه انتقادات بین‌المللی گسترده از آزمایش‌های موشکی اخیر کره شمالی، این کشور روز یکشنبه ١١ مهر شورای امنیت سازمان ملل متحد را به اعمال استانداردهایی دوگانه درباره فعالیت‌های نظامی اعضای سازمان ملل متهم کرد.

شورای امنیت روز جمعه و به درخواست ایالات متحده و چند کشور دیگر، برای بررسی آزمایش‌های موشکی پیونگ‌یانگ، پشت درهای بسته تشکیل جلسه داد.

کره شمالی روز پنجشنبه در جدیدترین مورد از آزمایش‌های تسلیحاتی اخیر خود یک موشک جدید ضدهوایی را آزمایش کرد. آن کشور به تازگی در چند مورد موشک‌های مافوق صوت، بالستیک، و کروز با قابلیت‌های بالقوه هسته‌‌ای را آزمایش کرده‌ است.

جو چول سو، مدیر بخش سازمان‌های بین‌المللی در وزارت خارجه کره شمالی، ضمن اشاره به رزمایش‌های نظامی ایالات متحده و متحدانش، جلسه روز جمعه شورای امنیت سازمان ملل را «نادانی آشکار و نقض عامدانه» حاکمیت کره شمالی و «یک تحریک تحمل‌نشدنی و جدی» توصیف کرد.

ایالات متحده آزمایش‌های موشکی کره شمالی را «بی‌ثبات‌کننده» و تهدیدی برای منطقه می‌داند. اما می‌افزاید، هیچ نیت خصمانه‌ای علیه آن کشور ندارد و خواهان بازگشت پیونگ‌یانگ به مذاکرات است.

دولت جو بایدن بارها بر تکیه بر دیپلماسی در برابر چالش‌های جهانی، از جمله فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی و ایران، و یافتن راه حلی که از دل گفت‌وگوهای دیپلماتیک برآید تاکید کرده است.

XS
SM
MD
LG