لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۷

کره شمالی و جنوبی به فاصله چند ساعت دست به آزمایش موشکی زدند


مردم در حال تماشای برنامه خبری درباره آزمایش موشکی در شبه جزیره کره - ۲۴ شهریور
مردم در حال تماشای برنامه خبری درباره آزمایش موشکی در شبه جزیره کره - ۲۴ شهریور

کره شمالی و کره جنوبی، دو همسایه رقیب، روز چهارشنبه ۲۴ شهریور به فاصله چند ساعت از یکدیگر برای نشان دادن قدرت نظامی خود دست به آزمایش موشک‌های بالستیک زدند.

این آزمایش‌های موشکی در شرایطی صورت می‌گیرد که گفت‌وگوها برای عاری‌سازی هسته‌ای کره شمالی متوقف شده است.

دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی گفت که این کشور برای نخستین بار از یک زیردریایی شلیک یک موشک بالستیک را آزمایش کرد. این دفتر همچنین گفت این موشک ساخت آن کشور، پس از شلیک به هدف از پیش تعیین‌شده برخورد کرد و مون جائه-این، رئیس جمهوری و دیگر مقامات ارشد کره جنوبی، نیز شاهد آن بودند.

مون گفته است که بهبود توانایی‌های موشکی «یک بازدارندگی تضمین شده علیه تحریکات کره شمالی است.»

پیشتر در همین روز ارتش کره جنوبی اعلام کرد دو فروند موشک بالستیک را از سواحل شرقی خود شلیک کرده است. دو روز پیش نیز کره شمالی از آزمایش یک موشک جدید خبر داده بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، ستاد مشترک نیروهای مسلح کره جنوبی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد این دو فروند موشک بالستیک بعد از ظهر چهارشنبه به وقت محلی، از مکانی در مرکز کره شمالی به سمت آب‌های سواحل شرقی شبه جزیره کره به پرواز درآمدند.

بنا بر این بیانیه، مقامات اطلاعاتی کره جنوبی و ایالات متحده در حال تجزیه و تحلیل جزئیات بیشتر این اقدامات کره شمالی هستند.

گارد ساحلی ژاپن نیز با اعلام این که هر دو موشک بیرون منطقه ویژه اقتصادی ژاپن، در آب‌های میان ژاپن و شبه جزیره کره، فرود آمده‌اند می‌گوید که هیچ گزارشی از وارد آمدن خسارت به کشتی‌ها یا هواپیماها دریافت نکرده است.

XS
SM
MD
LG