لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۹

جان کری: امیدواریم توافق اتمی ایران الگویی برای کره شمالی شود


نشست خبری مشترک جان کری وزیر خارجه آمریکا (چپ) و یونگ بیونگ سه وزیر خارجه کره جنوبی در سئول - ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴
نشست خبری مشترک جان کری وزیر خارجه آمریکا (چپ) و یونگ بیونگ سه وزیر خارجه کره جنوبی در سئول - ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴

وزیر خارجه ایالات متحده ابراز امیدواری کرد که توافق هسته‌ای احتمالی با ایران، الگویی برای کره شمالی برای کاهش برنامه تسلیحاتی هسته‌ای این کشور باشد.

جان کری روز دوشنبه در دیدار با وزیر خارجه کره جنوبی، ضمن بیان این مطلب گفت کره شمالی حتی یک گام برای کاهش برنامه تسلیحاتی هسته‌ای خود برنداشته تا واشنگتن به فکر مذاکره بیفتد.

آقای کری در پایتخت کره جنوبی، با رئیس جمهوری و وزیر خارجه این کشور در مورد مسائل مربوط به امنیت شبه جزیره کره و روابط دوجانبه گفتگو کرد، که برنامه اتمی کره شمالی در صدر آن، بود. وی سپس در یک کنفرانس خبری مشترک گفت باید فشار بر پیونگ یانگ بیشتر شود.

وزیر خارجه آمریکا در این نشست گفت «پیشنهاد ایالات متحده به پیونگ یانگ برای روابط دوجانبه بهتر کماکان معتبر است ... البته در صورتی که کره شمالی تمایل واقعی نشان دهد که به وظایف و تعهدهای کاهش توان هسته‌ای خود و برطرف کردن دیگر نگرانی‌های جامعه بین‌المللی عمل خواهد کرد.»

اما به گفته آقای کری، کره شمالی کماکان به دنبال تسلیحات هسته‌ای و موشک‌های قاره پیما است، عهد شکنی و تهدید می‌کند و علناً قوانین بین‌المللی را زیرپا می‌گذارد و در عین حال، آزادی‌ها را نادیده می‌گیرد و حقوق بشر را نیز از مردم خود دریغ می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا پیشتر و در جريان ديدار با وزير خارجه چين ابراز اميدواری کرده بود که نتيجه موفقيت‌آميز مذاکرات اتمی ايران، پيامی مثبت برای کره شمالی داشته باشد و پيونگ يانگ را هم تشويق کند به ميز مذاکره برگردد.

ایران و قدرت‌های جهانی ۱۳ فرودین ماه گذشته درباره چارچوب توافق جامع هسته‌ای به تفاهم رسیدند. طرفین تلاش می‌کنند تا ۱۱ تیرماه امسال به متن توافق جامع هسته‌ای دست یابند.

XS
SM
MD
LG