لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۱

نگرانی بین المللی از امنیت مواد اتمی


برپایه نتایج تحقیق موسسه تحقیقات تهدیدهای اتمی در واشنگتن، تعداد کشورهای مجهز به توانایی و فن آوری ساخت سلاح های اتمی طی دو سال گذشته تقریباً به یک چهارم کاهش یافته است.

نتایج این تحقیق روز ٨ ژانویه منتشر شد. در بخشی از این گزارش آمده است «ارتباطات ضعیف و خطرناکی» در امنیت مواد اتمی وجود دارد که گروه های تروریستی می توانند از آن ها سوء استفاده کنند.

امنیت مواد هسته ای به کار رفته در بمب های اتمی مانند پلوتونیوم و اورانیوم غنی شده، یکی از نگرانی های عمده جامعۀ بین الملل است. با این که بسیاری از کشورها در تلاشند تا میزان مواد هسته ای خود را کاهش و امنیت هسته ای را افزایش دهند، اما این گروه های تروریستی هستند که با سوء استفاده از ضعف های امنیتی این کشورها، دست به دزدی و قاچاق این مواد هسته ای می زنند.

بنا به اعلام این موسسه ، مکزیک، سوئد، اوکراین، ویتنام، اتریش، مجارستان و جمهوری چک از جمله کشورهایی هستند که همه یا بیشر مواد اتمی قابل استفاده را از سال ٢٠١٢ تاکنون از سرزمین هایشان خارج کرده اند. در بخشی از گزارش تحقیقی این موسسه آمده است ٢٥ کشور دیگر هستند که حداقل ١ کیلوگرم ماده اتمی قابل استفاده در تولید سلاح اتمی در اختیار دارند. تعداد این کشورها در سال ٢٠١٢، ٣٢ کشور بود.

در این پژوهش، استرالیا در صدر فهرست کشورهایی است که تدابیر امنیت اتمی را به بهترین شکل ممکن مدیریت می کند. کانادا، سوئیس، آلمان و نروژ در رده های بعدی قرار دارند. ایالات متحده نیز در رتبه یازدهم قرار دارد. در این گزارش تاکید شده است اسرائیل، پاکستان، هند و ایران و کره شمالی ضعیف ترین تدابیر امنیتی اتمی را اتخاذ می کنند.

شیوه ها، امنیت فیزیکی و امنیت حمل و نقل مواد و تجهیزات اتمی از جمله مواردی هستند که در این پژوهش مدنظر بوده اند.

براساس این گزارش، حدود ۱۴۰۰ تن اورانیوم غنی شده و ٥٠٠ تن پلوتونیوم در صدها تاسیسات مختلف سراسر جهان ذخیره شده است.

موسسه تحقیقات تهدیدهای اتمی اعلام کرده تدابیر امنیتی کافی در ذخیره بخش قابل توجهی از مواد اتمی در نظر گرفته نشده است و این مواد نسبت به سرقت و فروش در بازار سیاه آسیب پذیر هستند.

در ماه مارس، رهبران کشورهای جهان نشستی در هلند برگزار خواهند کرد که تمرکز اصلی آن امنیت مواد هسته ای کشورها در سطح دنیا خواهد بود.
XS
SM
MD
LG