لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۴

کره شمالی در حال توسعه موشک های جدید بالیستیک قاره پیما است


آرشیو
آرشیو

یک گزارش رسانه ای می گوید نشانه ها، از جمله تصاویر ماهواره ای تازه، حاکی از آن است که کره شمالی در حال ساخت موشک های جدیدی است.

روزنامه واشنگتن پست که اولین بار این خبر را منتشر کرد، روز دوشنبه گزارش داد که نهادهای اطلاعاتی آمریکا نشانه هایی می بینند که پیونگ یانگ، در همان مرکز تحقیقاتی که اولین موشک بین قاره ای بالیستیک خود با برد لازم برای رسیدن به آمریکا را تولید کرد، موشک های جدیدی می سازد.

نشریه «یو اس ای تودی» بر اساس گزارش واشنگتن پست می نویسد شواهد حاکی از آن است که کار ساخت یک موشک، یا حتی دو موشک بالیستیک بین قاره ای با سوخت مایع در سایت موشکی سانامدونگ، در حومه پیونگ یانگ، آغاز شده است. واشنگتن پست این گزارش را به نقل از مقاماتی که اجازه صحبت درباره مسائل اطلاعاتی طبقه بندی شده را نداشتند، منتشر کرده است.

رویترز نیز به نقل از یک مقام رسمی که به شرط عدم انتشار نامش صحبت می کرد، گزارش داد که عکس ها و تصاویر مادون قرمز نشان می دهد که خودروها به سایت سانامدونگ رفت و آمد دارند. این مقام گفته است این تصاویر اما نشان نمی دهد که کار ساخت موشک تا چه اندازه ای احتمالا پیشرفت داشته است.

این اخبار در شرایطی منتشر می شود که مقامات آمریکایی و کره شمالی برای عاری شدن شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای گفتگو کرده اند.

هفته گذشته، پرزیدنت دونالد ترامپ از تصاویر ماهواره ای جدیدی که ظاهرا نشان می دهد کره شمالی فرآیند برچیدن تجهیزات سکوی پرتاب ماهواره در «سوهه» را آغاز کرده، استقبال کرد.

آن تصاویر ماهواره ای که سایتی به نام «۳۸ شمال» بررسی کرده این طور نشان می دهد که کره شمالی کار برچیدن بخش های اصلی ایستگاه پرتاب ماهواره ای سوهه را آغاز کرده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که چندی قبل برای آگاه کردن اعضای شورای امنیت درباره مذاکرات آمریکا با کره شمالی به سازمان ملل رفته بود، با تاکید بر ادامه تحریم ها علیه کره شمالی گفت پیونگ یانگ باید گام های اساسی برای خلع سلاح هسته ای بردارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG