لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۸

موشک های کره شمالی «ترسناک» می شوند


یک گروه پژوهشی ارشد می گوید نمونه موشک های بالیستیک که در رزمایش های اخیر کره شمالی دیده شد، ممکن است از آنچه پیشتر گمان می رفت پیشرفته ترباشد واحتمالا قادرخواهد بود کرانه غربی آمریکا را تهدید کند.

بسیاری از تحلیلگران غربی موشک های KN-08 را وقتی در عکس های رژه های نظامی پیونگ یانگ در آوریل ۲۰۱۲ و بار دیگر در ژوئیه سال جاری ظاهر شد، به عنوان ماکت های ابتدایی و غیر فعال رد کردند. اما موسسه آمریکا – کره در دانشگاه جانز هاپکینز گفت موشک ها، حتی اگر تقلبی باشند، به نظر می رسد پیشرفته تر می شوند، و به نقطه ای رسیده اند که می توان آنها را ترسناک نامید.

گزارش موسسه می گوید ماکت های موشک ها ظاهراً نشان می دهد کره شمالی می تواند قطعات و فناوری ها را به اندازه ای که برای تولید موشک هایی با بردهایی از ۵۵۰۰ تا ۱۱ هزار کیلومتر کافی باشد مونتاژ کند. این توانایی کافی خواهد بود پیونگ یانگ تهدید های خود را برای حمله به خاک آمریکا با یک کلاهک اتمی عملی سازد.

گزارش یادآور می شود موشک های KN-08 «تقریباً مسلماً» فعال نیستند و نیاز دارند دست کم یک بار آزمایش شوند. با این حال می گوید با توجه به وضعیت پیشرفته سخت افزار ماکتی، آزمایش می تواند هر زمانی صورت گیرد و می گوید عکس های اخیر ماهواره ای پیشرفت ها و نوسازی هایی را در مرکز اصلی پرتاب موشکی کره شمالی نشان می دهد.

هم اینک عقیده بر این است کره شمالی شماری از موانع تکنولوژیک مورد نیاز یک موشک بالیستیک بین قاره ای را بر طرف ساخته است، و سال گذشته از ناو هواپیمابر یونها- ۳ برای پرتاب موفقیت آمیز یک ماهواره به فضا استفاده کرد.
کره شمالی آن اقدام را یک ماموریت علمی صلحجویانه تصویر کرد، اما سازمان ملل متحد آن را به عنوان آزمایش ممنوعه موشک های دوبرد محکوم ساخت.

کره شمالی در پرتاب کلاهک اتمی به آمریکا با موانع دیگری نیز روبرو خواهد بود. روشن نیست آیا بمب های اتمی آنقدر کوچک و قابل اعتماد هستند که بتوانند روی یک موشک دوبرد سوار شوند یانه.

با این حال، موسسه آمریکا- کره می گوید به نظر می رسد فناوری موشکی کره شمالی پیشرفته ترمی شود
XS
SM
MD
LG