لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۱

آیا کره شمالی برای آزمایش اتمی آماده می شود؟


تحلیلگران می گویند کارهای ساختمانی اخیر در یک مرکز اتمی کره شمالی حاکی است پیونگ یانگ احتمالا برای چهارمین آزمایش اتمی زیرزمینی آماده می شود.

موسسه آمریکا – کره در دانشگاه جانز هاپکینز می گوید تصویرهای ماهواره ای جدید، دو ورودی تونل جدید و کارهای ساختمانی دیگر را در مرکز آزمایش اتمی «پونگی ری» نشان می دهد.

در گزارش این موسسه گفته می شود علامتی از فوری بودن آزمایش وجود ندارد، و تونل ها ممکن است یا برای انفجارهای اتمی یا برای مقاصد دیگر مانند تهویه ه کار روند.

این گزارش همچنین هشدار می دهد ادامه ساختمان حاکی است کره شمالی برای انفجارهای اضافی در آینده، به عنوان بخشی از برنامه توسعه تسلیحات اتمی خود آماده می شود.

کره شمالی در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ و در فوریه سال جاری، با سرپیچی از قطعنامه های سازمان ملل متحد، آزمایش های اتمی زیرزمینی انجام داد.

غرب بیشتر آگاهی ها از برنامه اتمی پنهانی پیونگ یانگ را از طریق بررسی عکس های ماهواره ای و اطلاعات دیگر، که اغلب فقط تصویری ناقص ارائه می دهد، کسب می کند.

اقدامات کره شمالی درحالی صورت می گیرد که می گوید علاقه مند است مذاکره ۶ جانبه درباره برنامه اتمی خود را از سر بگیرد. آمریکا می گوید این کار فقط در صورتی ممکن است که پیونگ یانگ به قول های خود برای رها کردن برنامه های اتمی عمل کند.

یک کارشناس نهاد پژوهشی راند به صدای آمریکا می گوید بدون چنین تعهدی، آمریکا احساس می کند اساسی برای مذاکره وجود ندارد.

آمریکا بارها گفته است کره شمالی را به عنوان یک حکومت مشروع دارای تسلیحات شیمیایی نخواهد شناخت، حتی در حالی که کره به رسیدن به چنین مرحله ای نزدیکتر می شود.
XS
SM
MD
LG