لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۴

کره شمالی یک شهروند بازداشتی آمریکایی را آزاد و از کشور اخراج می‌کند


خبرگزاری کره شمالی می گوید شهروند آمریکایی ۱۶ اکتبر ۲۰۱۸ به دلیل «ورود غیرقانونی» به کشور از طریق مرز چین بازداشت شده است.
خبرگزاری کره شمالی می گوید شهروند آمریکایی ۱۶ اکتبر ۲۰۱۸ به دلیل «ورود غیرقانونی» به کشور از طریق مرز چین بازداشت شده است.

کره شمالی روز جمعه اعلام کرد یک شهروند آمریکایی را که یک ماه پیش به دلیل عبور غیرقانونی از مرز بازداشت شده بود، اخراج خواهد کرد.

آسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری کره شمالی نوشت، این شهروند آمریکایی ۱۶ اکتبر در حالی که از چین وارد کره شمالی شده بود، دستگیر شد.

هویت این «مرد» آمریکایی، و دلیل آزادی و زمان اخراج او از کشور نیز در گزارش مشخص نشده است.

روابط ایالات متحده و کره شمالی در سال‌های اخیر به دلیل افزایش آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای پیونگ یانگ به شدت رو به تنش گذاشته بود.

با این حال، سران دو کشور تصمیم گرفتند بطور مستقیم با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کنند؛ دیداری تاریخی که خرداد امسال در سنگاپور انجام شد.

هر چند از تنش‌‌ها کاسته شد و دیدارهای مقام‌های ارشد دو کشور در این مدت ادامه یافت، اما این روند با فراز و فرودهایی هم روبرو بوده است.

ایالات متحد می‌گوید تا زمان خلع سلاح کامل، قابل راستی آزمایی و غیرقابل بازگشت کره شمالی از تسلحیات هسته‌ای، تحریم‌ها باقی خواهد ماند.

پیونگ یانگ که با این رویکرد موافق نیست، گاه واکنش نشان می‌دهد؛ مانند لغو دیدار برنامه ریزی شده با وزیر خارجه آمریکا در هفته گذشته.

روز جمعه، رسانه‌ها از آزمایش یک «سلاح راهبردی» جدید با حضور رهبر کره شمالی خبر دادند؛ که برای نخستین بار پس از حدود یک سال اتفاق می‌افتد.

بازدید علنی کیم جونگ اون از این آزمایش، و بعد از آن اعلام آزادی شهروند آمریکایی، علائم متناقضی است که از سوی پیونگ یانگ ارسال می‌شود.

خبرگزاری رویترز از قول یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا نوشت، «ما همچنان اطمینان داریم توافق‌ پرزیدنت ترامپ و رهبر کیم پا بر جاست.»

رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در دیدار ۲۲ خرداد در سنگاپور بر خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره در ازای تضمین‌های امنیتی توافق کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG