لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۸

سفر آسیایی معاون رئیس جمهوری آمریکا؛ مایک پنس بر ادامه فشار به کره شمالی تاکید کرد


مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا که در شرق آسیا به سر می برد پس از دیدار و گفتگو با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن، به منظور شرکت در اجلاس آسه آن راهی سنگاپور شد.

مایک پنس در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به سه مساله مهم در برگیرنده منافع مشترک بین واشنگتن و توکیو، هم‌پیمان کلیدی آمریکا در شرق آسیا اشاره کرد.

او با اشاره به برنامه‌ریزی برای دومین دیدار بین پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی گفت که آمریکا به عاری سازی این منطقه از تسلیحات اتمی پایبند است.

او گفت: «همانگونه که به شما آقای نخست وزیر اطمینان دادم، کمپین فشار بر کره شمالی ادامه خواهد یافت. تحریم‌ها تا نتیجه نهایی که همان کره شمالی کاملا بدون تسلیحات اتمی باشد، ادامه خواهد یافت.»

آقای پنس، به حرکت دو کشور به سوی دستیابی به توافق تجارت دوجانبه بازرگانی برای کاهش تراز بازرگانی بین دو کشور که هم اکنون به نفع توکیو است، اشاره کرد.

تراز بازرگانی دو کشور در سال گذشته حدود ۵۶ میلیارد دلار به نفع ژاپن بود.

آقای پنس، بدون نام بردن از کشوری، به طور تلویحی به چین اشاره کرد و گفت که آمریکا به ادامه دریانوردی و هوانوردی آزاد در منطقه اقیانوس آرام و هند متعهد است.

او گفت: «ما می‌خواهیم که کشورهای منطقه آسیا و اقیانوس آرام، آزادانه و مسالمت آمیز منافع خود را در دریا و در آسمان دنبال کنند. در این فضا کشورها به طور مستقل رشد می کنند. اقتدارگرایی و تجاوز جایی در منطقه آسیا، پاسفیک ندارد.»

چین با ساخت جزایر مصنوعی در دریای جنوبی چین که آبراه کلیدی تردد بین اقیانوس آرام و هند است، قلمروی خود را در آنچه که آب‌های سرزمینی می‌خواند، گسترش داده است.

آقای پنس توکیو را به مقصد سنگاپور برای شرکت در اجلاس مشترک رهبران کشورهای آسه آن و آمریکا ترک کرده است.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید او را در این بخش از سفر همراهی می‌کند.

جان بولتون با انتشار توئیتی نوشت که کشورهای آسه آن محوری برای ادامه آزادی در منطقه اقیانوس هند و آرام هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG