لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

کنگره حزب کارگران کره شمالی بعد از ۳۶ سال برگزار شد


کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، برخلاف پدرش این کنگره را بعد از حدود چهاردهه برگزار کرد.
کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، برخلاف پدرش این کنگره را بعد از حدود چهاردهه برگزار کرد.

نخستین کنگره حزب کارگران کره شمالی، بعد از ۳۶ سال در پیونگ یانگ برگزار شد.

این کنگره را در حالی "کیم جونگ اون" برگزار کرده که پدر او در زمان حاکمیت کنگره حزب را برگزار نکرده بود.

کیم جونگ ایل سه دهه رئیس جمهوری مادام العمر کره شمالی بود، اما هرگز کنگره حزب کارگران را برگزار نکرد. وی سال ۲۰۱۱ درگذشت و پسرش جانشین او شد.

در این کنگره بی سابقه، کیم جونگ اون به نمایندگان این حزب، مغرورانه از دستاوردهایی در حوزه آزمایش های اتمی و موشکی در سال جاری خبر داد که به توصیف او "بی سابقه" بوده است .

برگزاری این کنگره از دیدگاه غرب، تلاشی توسط رهبر کره شمالی برای توجیه اقدامات تحریک آمیزی تلقی شده است که از آغاز سال جاری در ماه ژانویه، با آزمایشی اتمی، و یک ماه پس از آن در ماه فوریه، با پرتاب موشکی بالستیک که واشنگتن و سئول هر دو را تهدیدی منطقه ای و جهانی می دانند، پیگیری شده است.

برگزاری این کنگره بی سابقه در حالی است که دولت کره شمالی در اقدامی بی سابقه، از خبرنگاران خارجی دعوت کرده تا برای پوشش این نشست به پیونگ یانگ بیایند.

خبرنگار سی ان ان می گوید البته به خبرنگاران اجازه تهیه گزارش های مستقل نمی دهند و تنها با افرادی که دولت می گوید، اجازه مصاحبه دارند.

ایالات متحده در حال رایزنی با متحدان آسیایی خود به منظور بررسی وضعیت شبه جزیره کره است.

انتظار می رود در نشست کنگره حزب کارگران کره شمالی تعدادی از مقام های بلندپایه این کشور تغییر کنند.

همچنین انتظار می رود که دولت کره شمالی با استفاده از این فرصت یک آزمایش موشکی یا هسته ای جدید نیز انجام دهد.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا می گوید پیونگ یانگ تاثیر تحریم هایی را که ماه گذشته و درپی آزمایش های موشکی کره شمالی علیه این کشور وضع شد، حس می کند.

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: "ما شواهدی در دست داریم که حاکی از تاثیر تحریمهاست . رژیم کره شمالی تاثیر تحریمها را مشاهده کرده است."

وی افزود: "واضح است که آنها گام های اساسی و اقدامات کافی برای انجام تعهدات خود در زمینه خلع سلاح هسته ای انجام نداده اند. پس ما همزمان با تضمین امنیت شبه جزیره کره به اعمال فشار به پیونگ یانگ ادامه می دهیم."

کنگره حزب حاکم کره شمالی بزرگترین اجتماع حزبی در چند نسل اخیر این کشور است که انتظار می رود رهبری کیم جونگ اون را تایید و قدرت بیشتری به او اعطا نماید.

کنگره قبلی حزب در سال ۱۹۸۰ میلادی و پیش از تولد کیم جونگ اون برگزار شد و قدرت پدر رهبر فعلی را تایید کرده بود.

خبرنگاران بین المللی که برای پوشش خبری این اجتماع حزبی به پیونگ یانک دعوت شده بودند، اجازه شرکت در مراسم را نیافتند و بعدا به هتل محل اقامتشان بازگردانده شدند تا کنگره حزب را از طریق تلویزیون مدار بسته تماشا کنند.

تلویزیون دولتی کره شمالی نیز مراسم افتتاحیه کنگره را پخش نکرده است.

XS
SM
MD
LG