لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۱

واکنش همسر الهه محمدی به مستند رسانه قوه قضائیه؛ «به جای قاضی تجدیدنظر، رأی نهایی را صادر کرده‌اند»


 نیلوفر حامدی (راست) و الهه محمدی
نیلوفر حامدی (راست) و الهه محمدی

سعید پارسایی، همسر الهه محمدی، روزنامه‌نگار بازداشتی روزنامه هم‌میهن، در یادداشتی در حساب کاربری خود در شبکه «ایکس» به مستند پخش‌شده توسط خبرگزاری میزان اعتراض کرده و گفته حتی یک سند محکمه‌پسند در این فیلم ارائه نشده است.

این مستند تحت عنوان «خبرچین» از خبرگزاری میزان، رسانه وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی علیه نیلوفر حامدی و الهه محمدی، روزنامه‌نگاران بازداشتی پخش شد.

این مستند درست پس از آن پخش شد که شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، رأی پرونده این دو خبرنگار را صادر کرد و آنها را در مجموع به ۲۵ سال حبس محکوم کرد که در مجموع ۱۳ سال آن «قابل اجرا» است.

آقای پارسایی می‌گوید رسانه قوه قضائیه با پخش این مستند، نه تنها اصول رسیدگی به پرونده‌های قضایی و سیستم دو مرحله‌ای صدور رأی در قوه قضاییه را زیر سوال برد بلکه سعی در القای این موضوع به مردم داشته است که حکم «صد درصد درست» صادر شده و «نهایی» است.

‏او در ادامه گفته است: «چطور می‌توانیم انتظار داشته باشیم که دادگاه تجدیدنظر با رعایت اصل بی‌طرفی به پرونده رسیدگی کند؟»

همسر الهه محمدی می‌گوید در این مستند از «محتوای خصوصی» تلفن همراه الهه محمدی و نیلوفر حامدی و فایلهای صوتی و گفتگوهای مجازی آنها استفاده شده و آنها را «به طور تقطیع شده و جهت‌دار» منتشر کرده‌اند.

سعید پارسایی می‌گوید از آنجایی که دفاعیات الهه محمدی و نیلوفر حامدی و وکلایشان در این مستند بازتاب نیافته است بر اساس قانون مطبوعات، موظف هستند پاسخ‌هایی که برایشان ارسال می‌شود را منتشر کنند.

‏سعید پارسایی همچنین ارتباط الهه محمدی و نیلوفر حامدی با سازمان «اتحاد برای ایران» را که در این مستند به آن اشاره می‌شود رد کرده و تأکید می‌کند که آنها بارها در دفاعیاتشان همکاری با این سازمان را رد کرده‌اند و مستند هیچ سند و مدرکی دال بر این ارتباط نیز نشان نداده است.

‏همسر الهه محمدی می‌گوید ‏بر خلاف اصرار خانواده‌ها دادگاه این دو روزنامه‌نگار به صورت غیرعلنی برگزار شد.

او افزوده است: «اگر الزامی ‌در غیرعلنی بودن دادگاه بوده، حالا با چه استدلالی موارد مطرح شده در جلسات دادگاه را به صورت یک‌طرفه پخش کرده‌اند؟ »

سعید پارسایی می‌گوید از آغاز بازداشت خانم محمدی و حامدی، افرادی در صدا و سیما به آنها تهمت جاسوسی زدند و گفته از همه این افراد شکایت خواهند کرد.

الهه محمدی و نیلوفر حامدی در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته به جرم پوشش اخبار کشته شدن مهسا امینی در بازداشت «گشت ارشاد» دستگیر و به «همکاری با دولت متخاصم» متهم شدند؛ اتهامی که همواره از سوی این دو و وکلایشان تکذیب شده است.


الهه محمدی به اتهام «همکاری با دولت متخاصم آمریکا»، به تحمل ۶ سال حبس، «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت کشور» ۵ سال حبس و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» به تحمل یک سال حبس محکوم شد.

XS
SM
MD
LG