لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

تحقیق درباره مرگ صدها زندانی در نیجریه


یک نهاد عمده حقوق بشر از دولت نیجریه خواسته است درباره مرگ صدها نفر در بازداشتگاه های ارتش تحقیق کند.

عفو بین الملل روز سه شنبه دربیانیه ای گفت براساس اطلاعات معتبری که از یک افسر ارشد ارتش نیجریه دریافت کرده است، بیش از ۹۵۰ زندانی در نیمه نخست سال ۲۰۱۳ جان سپرده اند. آنها در مراکزی زندانی بودند که نیروی ضربت مشترک برای بازداشت اعضای مظنون گروه افراطی بوکوحرام از آن استفاده می کند.

عفو بین الملل می گوید زندانیان سابق از بدرفتاری در بازداشتگاه ها، از جمله خفگی وجراحات ناشی از تراکم و کتک زدن، سخن گفتند.

عفو بین الملل همچنین می گوید وکلا وخانواده ها اطلاع کافی در باره بستگان بازداشت شده خود نداشتند و دربسیاری موارد ارتش آنان را از جمع کردن اجساد مردگان باز می داشت.

عفو بین الملل نیاز فوری برای نظارت مستقل بر بازداشتگاه ها را یادآور می شود و می گوید بدون تحقیقات کامل و شفاف، نقض حقوق زندانیان ادامه خواهد یافت.

رئیس جمهوری نیجریه در ماه مه وضعیت فوق العاده در ۳ ایالت شمالی برقرار ساخت و سربازان اضافی برای نبرد با بوکوحرام اعزام کرد.

بوکو حرام می گوید برای اجرای شکل سخت گیرانه ای از قوانین اسلامی در شمال مسلمان نشین نیجریه می جنگد. گروه مسئول هزاران مرگ از آغاز شورش علیه دولت در سال ۲۰۰۹ شناخته می شود.
XS
SM
MD
LG