لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۲

جنایت علیه بشریت توسط شورشیان سوریه


سازمان دیدبان حقوق بشر شورشیان سوریه را به جنایت علیه بشریت متهم کرده است.
دیدبان حقوق بشر مدعی است نیروهای مسلح مخالف رژیم سوریه دست کم ۱۹۰ شهروند غیر نظامی را کشته و ۲۰۰ نفر - عمدتاً زن و بچه - را در جریان حمله ماه اوت به استان لاتاکیا به گروگان گرفته است.

گزارش دیدبان حقوق بشر حاکی ست دست کم ۶۷ نفر از قربانیان به صورتی غیر قانونی در جریان حمله به ۱۰ دهکده - که ساکنانش به رژیم اسد وفادارند - اعدام یا کشته شده اند. بر اساس این گزارش در مواردی تمام اعضای یک خانواده کشته شده اند.
تحقیقات نشان می دهد ۲۰ گروه مسلح در این عملیات شرکت داشته اند و ۵ گروه اسلامگرا از فعالان اصلی این حملات بوده اند، از جمله «جبهه النصرة« و «امارت اسلامی عراق و شام». گزارش روشن نساخته که آیا گروه «ارتش آزاد سوریه» که مورد حمایت غرب است در این جریان مشارکت داشته یا نه.

جو استورک مدیر بخش خاورمیانه دیدبان حقوق بشر گفت این عملیات فقط از سوی عده ای از مبارزان خودسر یاغی نبوده بلکه «برنامه ای هماهنگ» در حمله به شهروندان غیر نظامی بوده است.

دیدبان حقوق بشر همچنین موارد جنایات جنگی مکرر و جنایت علیه بشریت توسط نیروهای رئیس جمهوری اسد را در سه سال درگیری مستند کرده است. در این درگیریها بیش از یکصد هزار نفر کشته شده اند.

در یکی از مرگبارترین این درگیریها صدها نفر در ماه اوت و در جریان حمله شیمیایی به حومه دمشق که تحت تسلط شورشیان قرار داشت کشته شدند. دولت سوریه انجام این حمله را تکذیب کرد و تاکید کرد که شورشیان آن را انجام داده اند.
ایالات متحده بعد از این واقعه تهدید کرد در واکنش به این کشتارها به سوریه حمله هوایی محدود خواهد کرد. این حمله هنگامی که سوریه پذیرفت که زرادخانه شیمیایی اش نابود شود، به تعویق افتاد.
XS
SM
MD
LG