لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۶

ربوده شدن ۸ دختر دیگر در نیجریه


تظاهرات گروهی از مردم در اعتراض به ربودن دختران در نیجریه، لاگوس، ۱۵ اردیبهشت ۹۳
تظاهرات گروهی از مردم در اعتراض به ربودن دختران در نیجریه، لاگوس، ۱۵ اردیبهشت ۹۳

ساکنان روستایی در شمال نیجریه روز سه شنبه گفتند یک گروه از شبه نظامیان، که مظنون به ارتباط با گروه تندروی اسلامگرای بوکوحرام هستند، ۸ دختر دیگر در آن کشور را ربوده اند.

ساکنان این روستا گفته اند مردان مسلح، که در داخل چند خودرو بودند، روز یکشنبه با حمله به آن روستا تعدادی از دختران را ربودند. آنها همچنین محموله های مواد غذایی را چپاول کردند و احشام را با خود بردند.

پیشتر، بوکو حرام مسئولیت ربودن بیش از ۳۰۰ دختر دانش آموز در شیبوک، شهر دیگری در ایالت بورنو را پذیرفت. برخی از دختران توانستند فرار کنند، اما بیش از ۲۷۰ نفر هنوز مفقود هستند.

ابوبکر شکو، رهبر بوکوحرام در ویدیوئی که روز دوشنبه در رسانه ها منتشر شد گفت «من این دختران را ربوده ام»، و در ادامه تهدید کرد که آنها را در بازار خواهد فروخت.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به ستیزه گران اسلامگرای بوکوحرام هشدار داده که اگر تهدید فروش دختران را عملی کنند، ممکن است با اتهام جنایت علیه بشریت روبرو شوند.

سخنگوی ناوی پیلای، سرپرست این شورا، روز سه شنبه به خبرنگاران گفت بر اساس قوانین بین المللی، چنین کاری یکی از جدی ترین جرایم خواهد بود و مسئولان آن می توانند در هر زمانی در آینده دستگیر و مجازات شوند.

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا نیز سه شنبه اعلام کرد که لندن از کوشش های نیجریه برای یافتن دختران حمایت می کند. تا کنون چند کشور، از جمله آمریکا، برای کمک به عملیات جستجو و نجات دختران ربوده شده اعلام آمادگی کرده اند.

کاخ سفید روز گذشته دوباره اعلام کرد که ایالات متحده به نیجریه در مبارزه با تروریسم کمک می کند. سخنگوی کاخ سفید ربوده شدن دختران را یک «تراژدی وحشتناک» خواند و گفت مقامات امنیت ملی آمریکا اوضاع را به دقت دنبال می کنند.
XS
SM
MD
LG