لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۵

دومین رهبر بزرگ مسلمانان نیجریه درگذشت


امیر ایالت کانو، ایالت مسلمان نشین شمال نیجریه، در گذشت. او دومین مقام مذهبی در منطقه عمدتاً مسلمان نشین آن کشور به شمار می رود.

آدو عبداللهی بایرو، از سال ۱۹۶۳ (۱۳۴۲) سلطان سنتی و رهبر مذهبی ایالت کانو بود و بیش از نیم قرن مقام رسمی رهبری را عهده دار بود. امیر کینو که سال ها با سرطان دست و پنجه نرم می کرد و بارها برای درمان در بیمارستانی در لندن بستری شده بود، سرانجام روز جمعه در کاخ سلطنتی درگذشت. وی هنگام مرگ ۸۳ سال داشت.

هر چند آدو عبداللهی بایرو به ندرت در جمع سخنرانی می کرد، آشکارا منتقد گروه اسلامگرای بوکو حرام بود. ظن آن می رود که حمله به کاروان حامل وی در ماه ژانویه سال گذشته (دیماه ۱۳۹۱) توسط اعضای بوکو حرام صورت گرفته باشد. در آن حمله چهار محافظ شخصی وی کشته شدند. بوکو حرام رهبران اسلامی را فاسد و منفعت طلب می داند و می گوید آنها در اجرای قوانین اسلامی سختگیری لازم را به خرج نمی دهند. جمعه هفته گذشته الحاجی ادریسه تیمتا، امیر منطقه گوزا، در حمله شورشیان بوکو حرام به قتل رسید.

امیرنشین کانو یکی از بزرگترین امارت های اسلامی است که از قرون وسطی در منطقه صحرای آفریقا فرمانروایی می کرده. این منطقه از طریق راههای کاروان رو از قلب آفریقا به سواحل مدیترانه متصل می شد.
XS
SM
MD
LG