لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۰

گروه پزشکان بدون مرز شمال نیجریه را ترک کرد


گروه بین المللی پزشکان بدون مرز کمک های پزشکی در ایالت بورنو در شمال نیجریه را به حال تعلیق درآورده است. این اقدام پس از آن صورت می گیرد که مردان مسلح یکی ازخود روهای این گروه فعال حقوق بشر را ربودند.

پزشکان مرز همچنان به ارائه خدمات پزشکی در شهر باگا ادامه می دهند؛ جایی که ماه گذشته ۲۰۰ نفر کشته شدند و هزاران خانه به آتش کشیده شد. سخنگویان گروه پزشکان بدون مرز اما، خاطرنشان کرده اند که ادامه فعالیتشان در نیجریه، به ویژه پس از آن که روز شنبه ۵ مرد مسلح یکی از خودروهای آنرا همراه با دارو و تجهیزات پزشکی سرقت کردند، بسیار خطرناک است.

سرپرست گروه پزشکان بدون مرز در نیجریه به صدای آمریکا گفت امید می رفت تیم های پزشکی ایمن باشند زیرا کاملا مشخص بود که امداد گر هستند. او افزود پزشکان بدون مرز در آینده به احتمال زیاد به ارائه خدمات پزشکی در نقاط گوناگون نیجریه ادامه خواهد داد، و جای تاسف است که در این شرایط ناچار شده اند شمال آن کشور را ترک کنند.

گروه پزشکان بدون مرز دربیانیه ای گفت در دوهفته گذشته روزانه ۸۰ بیمار را، که نیمی شان کودک بوده اند، معاینه و معالجه کرده است.

ارتش نیجریه با گروه شورشی بوکو حرام می جنگد. در ۳ ایالت نیجریه از جمله بورنو، وضعیت فوق العاده اعلام شده است.

گودلاک جاناتان رییس جمهوری نیجریه هفته پیش گفت کشورش با شورش در شمال روبرو است و تسلط ستیزه جویان بوکوحرام بر بخش هایی از بورنو را تایید کرد.
XS
SM
MD
LG