لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۴

ارتش نیجریه در حملات تهاجمی به شورشیان


ارتش نیجریه میگوید در یکی از درگیریهای روز یکشنبه با شبه نظامیان «بوکو حرام»، ۱۴ تن از آنان را کشت و بیست تن دیگر از آنان را زخمی کرد.

جاناتان گودلاک، رییس جمهوری نیجریه هفته گذشه دستور استقرار چندین هزار تن از سربازان خود را در شمال کشور داد تا با شبه نظامیان بوکو حرام بجنگند، گروهی که مسول مرگ هزاران تن از غیرنظامیان در چهار سال گذشته بوده اند.

به نقل از ارتش نیجریه تنها در روز یکشنبه مجموعا ۲۴ تن از شبه نظامیان کشته و ۸۵ تن دیگر دستگیر شده اند، گرچه صدای آمریکا هنوز نتوانسته این خبر را مستقلا تایید کند، زیرا جاده های اطراف این درگیریها مسدود و وسائل ارتباطی نیز دچار اختلال شده اند.

درهمین حال تحلیلگران میگویند ارتش نیجریه که از سوی گروههای حقوق بشری بین المللی متهم به کشتارهای «بدون روند قانونی» و سایر بدرفتاریها شده اند، میتوانند با این اقدامات، شهروندان کشور شان را از خود برانند.

خبرنگار صدای آمریکا در «میدوگوری» که مرکز شورشیان و درگیریها در شمال نیجریه است میگوید بسیاری از اهالی بومی دریک حکومت نظامی ۲۴ ساعته بسر میبرند.
گزارشهای رسیده از سوی همین خبرنگار حاکی از این است که اکثر شهروندان منطقه میگویند تهاجمهای دولتی بسوی شورشیان، نهایتا میتواند صلح را به ارمغان بیاورد.
XS
SM
MD
LG