لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۳

سازمان همکاری اسلامی ربودن دختران در نیجریه را محکوم کردشورشیان اسلامی در نیجریه روز شنبه پلی را منفجر کردند، عده ای را کشتند و همسر و دو فرزند یک افسر پلیس باز نشسته را ربودند. در همین حال، دبیرکل بزرگترین بلوک کشورهای اسلامی، ربودن بیش از ۲۷۰ دختر دانش آموز را عملی «وحشیانه وغیر انسانی» نامید.

گزارش اسوشیتد پرس بنقل از ساکنان محلی حاکی است شورشیان پلی را که ایالت های آداماوا و بورنو را به یکدیگر وصل می کند منفجر کردند. این اقدام مانع از آن خواهد شد خود روهای نظامی شورشیان را تعقیب کنند. آنها روز دوشنبه پلی بین نیجریه به چاد را منفجر کردند.

شورشیان همچنین همسر و دو فرزند یک افسر بازنشسته پلیس را ربودند. شبکه بوکو حرام گفته است ربودن اعضای خانواده مقامات نیجریه اقدامی تلافی جویانه است ، زیرا ارتش و پلیس اغلب همسران و فرزندان مظنونین تحت تعقیب را بازداشت می کنند.

در این میان، در حالی که کوشش های بین المللی برای نجات دختران دانش آموز در نیجریه شدت می گیرد،، ایاز مدنی دبیر گل سازمان همکاری اسلامی روز شنبه از مقر سازمان در عربستان سعودی گفت گروه هایی مانند بوکو حرام که مسئولیت ربودن دانش آموزان بر عهده گرفته است، «نه فقط اسلامشان، بلکه انسانیت خود را انکار می کنند.»

سردسته بوکو حرام تهدید کرده است دختران را بعنوان برده خواهد فروخت.
مدنی گفت خشونت فرقه ای از جمله مهمترین چالش هایی است که در برابر جهان اسلام قرار دارد.

از سوی دیگر، یک شیخ مشهور در نیجریه هشدار داد که ورود سربازان خارجی به کشور مناقشه را تشدید خواهد کرد.

به گزارش اسوشیتد پرس ، احمد محمود گومی، که در شهر کادونا در شمال نیجریه سخن می گفت، اظهار نظر کرد حضور سربازان «ممکن است موجی از تروریسم را که هرگز دیده نشده است براه بیاندازد.»

پیشتر، عفو بین الملل گفت بیش از چهار ساعت پیش از حمله بوکو حرام به خوابگاه مدرسه دخترانه در ۱۴ آوریل،به نیروهای امنیتی نیجریه هشدار داده شد، اما آنها نتوانستند به موقع عمل کنند.

گودلاک جاناتان رئیس جمهوری نیجریه ، که برای یافتن و باز گرداندن دختران زیر فشار قرار دارد، دلیلی برای تاخیر ارائه نداده است. اما سخنگوی ریاست جمهوری روز جمعه گفت تعقیب شورشیان در یک منطقه وسیع، جدالی استراتژیک است.
XS
SM
MD
LG