لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۷

گفتگوی مخالفان در لیبی با رهبران آخرین قرارگاه قذافی


گفتگوی مخالفان در لیبی با رهبران آخرین قرارگاه قذافی
گفتگوی مخالفان در لیبی با رهبران آخرین قرارگاه قذافی

در حالی که نیروهای ناتو یک قرارگاه دیگر هواداران قذافی را بمباران کرده، جنگجویان لیبی به مذاکره با رهبران یکی از آخرین پایگاه های باقیمانده معمر قذافی ادامه می دهند.

ناتو روز چهارشنبه اغلام کرد هواپیماهای جنگی آن چندین تانک و خودروهای زرهی دیگر را در اطراف شهر سرت بمباران کرده اند. گزارش رسید نخستین زد و خورد در روزهای اخیر روز سه شنبه در نزدیکی سرت درگرفت، اما فرماندهان شورای ملی انتقالی گفتند زد و خوردها آغاز حمله برای تصرف شهر نبوده است.

در این میان، مذاکره کنندگان شورای ملی انتقالی در پایگاه صحرایی بنی ولید می گویند از خونریزی پرهیز خواهند کرد و در تلاش هستند رهبران عشایر مرتبط با حکومت قذافی را ترغیب به تسلیم کنند.

رهبران بنی ولید و نمایندگان شورای ملی انتقالی، روز سه شنبه در مسجدی در شهر به گفتگو نشستند اما پس از این گفتگو، ریش سفیدان قبیله با شهروندان خشمگین، از جمله هواداران قذافی روبرو شدند که تیراندازی هوایی می کردند و آنها را ناچار به فرار کردند.

در همین حال، گزارش های مختلفی درباره ورود یک کاروان بزرگ خودروهای نیروهای وفادار به قذافی به نیجر منتشر شده است.

در همین حال، گزارش های متناقضی درباره عبور یک کاروان بزرگ از خودروهای حامل نیروهای وفادار به معمر قذافی از مرز نیجر منتشر شده است.

سه نفر از مسوولان ارشد نیجر اواخر روز سه شنبه با تکذیب گزارش های پیشین رسانه ای اعلام کردند تنها سه خودرو از لیبی با عبور از مرز وارد نیجر شده اند. گزارش های پیشین رسانه ای از ورود بیش از ۲۰۰ خودروی نظامی به نیجر حکایت داشت.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از وزیر دادگستری نیجر گزارش داد که این کاروان غیر مسلح و بیشتر از سه خودرو در آن نبود.

منصور ضو، رییس یگان امنیتی آقای قذافی و چند نفر از همراهانش، تنها افرادی هستند که عبورشان از مرز تایید شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس اظهارات رییس کارکنان ریاست جمهوری نیجر را منتشر کرده که گفته است زمانی که ضو از مرز عبور کرد، او به نیامی، پایتخت نیجر اسکورت شد و اکنون به طور مستمر در یک ویلا تحت نظر قرار دارد.

او همچنین گفت شاهدانی که گزارش دادند ده ها خودرو را در یک کاروان مشاهده کردند، آن خودروها را با خودروهایی که دولت نیجر برای اسکورت لیبیایی ها به مرز فرستاده بود به اشتباه گرفتند. این مقام نیجر همچنین از موج بازگشت افراد قوم طوارق، شهروندان نیجر و مالی، از لیبی خبر داد که در جنگ اخیر لیبی عضو نیروهای معمر قذافی بودند.

پیشتر وزارت امورخارجه آمریکا اعلام کرده بود تعدادی خودرو حامل دوازده نفر و یا تعدادی بیشتر از مسوولان ارشد دولت آقای قذافی، از جمله فرماندهان نظامی لیبی، به سمت نیامی در حرکت بود. ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزات امورخارجه آمریکا با تایید اظهارات پیشین وزیر امورخارجه نیجر گفت آقای قذافی در این کاروان حضور ندارد.

XS
SM
MD
LG