لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۷

کاروان خودروهای لیبی به سوی پایتخت نیجر پیش می رود


کاروان خودروهای لیبی به سوی پایتخت نیجر پیش می رود
کاروان خودروهای لیبی به سوی پایتخت نیجر پیش می رود

کاروانی از دست کم ۲۰۰ خودرو نیروهای وفادار به معمر قذافی وارد نیجر شده است. در همین حال، رزمندگان مخالف قذافی به تجمع در خارج از یکی از آخرین دژهای رهبر برکنار شده ادامه می دهند.

در گزارش های روز سه شنبه از نیجر گفته می شود خودروهای نظامی به طرف نیامی، پایتخت در حرکت هستند. نیامی در جنوب غربی کشور در نزدیکی بورکینا فاسو قرار دارد که مقام های آن حدود دو هفته پیش به قذافی پیشنهاد پناهندگی دادند. رییس گروه امنیتی قذافی و چندین لیبیایی دیگر ساعاتی پیش از کاروان وارد نیجر شدند.

محل اقامت قذافی هنوز معلوم نیست. همچنین روشن نیست که آیا کسی از بستگان او یا مقام ها دولتش در میان کسانی که وارد نیجر شدند حضور دارند یا امکان دارد پس از این به کاروان ملحق شوند.

خبرگزاری ها روز سه شنبه گفته اند وزیر امور خارجه نیجر، بودن قذافی در کاروان را تکذیب کرد.

در این میان، شمار بیشتری از نیروهای کمکی مخالف قذافی به هزاران رزمنده در خارج از شهر بنی ولید پیوسته اند. هواداران قذافی در آنجا تا روز شنبه مهلت دارند تسلیم شوند.

مذاکره کنندگان تشکیلات دولت موقت لیبی روز شنبه مذاکره با ریش سفیدان قبیله و نیروهای هوادار قذافی از بنی ولید را از سر گرفتند. دو طرف در مسجدی در حومه شهر ملاقات کرده و نمایندگان شورای ملی انتقالی، ایمنی شهروندان را تضمین کردند و به ریش سفیدان گفتند «انتقامی» در کار نخواهد بود.

بنی ولید در استیلای بزرگترین قبیله لیبی است که نزدیک به ۴۰ سال به بقای حکومت قذافی کمک کرد. با این حال، بسیاری از رزمندگان مخالف قذافی که شهر را محاصره کرده اند نیز از اعضای قبیله هستند.

XS
SM
MD
LG