لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۶

ریزش معدن طلا در نیکاراگوئه


تلاش امدادگران برای نجات دادن معدنچیان در کلمبیا - عکس از آرشیو
تلاش امدادگران برای نجات دادن معدنچیان در کلمبیا - عکس از آرشیو

سخنگوی شرکتی که معدنچیان برای آن کار می‌کردند، گفته درباره خطر ریزش معدن هشدار داده‌بود.

در پی ریزش سقف یک معدن طلا و مس در شمال نیکاراگوئه، امدادگران ۱۱ معدنچی را از زیر آوار نجات دادند، و تلاش برای نجات بقیه کارگران معدن ادامه دارد. در حالی که مأموران امداد با استفاده از نردبان‌های بسیار بلند برای ۱۳ معدنچی که هنوز در عمق بیش از ۵۰ متری زمین هستند، آب و آذوقه می‌فرستند، صدها نفر از بستگان معدنچیان و همکاران آنها در بیرون معدن جمع شده و برای نجات آنها دعا می‌کنند.

خبر ریزش معدن طلا و نقره ال کومال در شمال نیکاراگوئه روز جمعه از تلویزیون آن کشور پخش شد، و بستگان تعدادی از معدنچیان، بی درنگ خود را به محل رساندند. بنا به گزارش‌ها، ریزش سقف موجب بسته شدن تونل ورودی و خروجی معدن شده؛ و راه فرار را بر ۲۴ معدنچی که در لحظه ریزش معدن در اعماق زمین مشغول به کار بودند، بسته‌است.

الکساندر آلوارادو، شهردار شهر بونانزا – که در نزدیکی معدن قرار دارد – از آغاز عملیات بر آن نظارت داشت. وی از ادامه تلاش امدادگران خبرداد و اطمینان داد که برای بیرون آوردن معدنچیان گرفتار شده، از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

شرکت کلمبیایی هِمکو مدیریت معدن طلا و نقره ال کومال را برعهده دارد. سخنگوی شرکت به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بیشتر معدنچیان کارگران آزاد هستند، یعنی از سوی شرکت استخدام رسمی یا قراردادی نشده‌اند، و در ازای طلا یا نقره‌ای که در معدن بیابند و به شرکت بفروشند، پول دریافت می‌کنند.

سخنگوی شرکت همچنین گفته بعد از باران و رانش زمین در ماه گذشته، به معدنچیان درباره خطرات کار در معدن ال کومال هشدار داده بود. رئیس معدنچیان آزاد می‌گوید: «زندگی ما از راه استخراج معدن‌های شرکت همکو می گذرد. شرکت به ما گفت که این کار خطرناک است؛ ولی آدم گاهی برای یک‌چند پشیز بیشتر، ریسک می‌کند.»

XS
SM
MD
LG