لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۱

تلفات انفجار معدن در ترکیه از مرز ۲۳۰ تن گذشت


آمار تلفات انفجار روز سه شنبه در یک معدن ذغال سنگ در استان مانیسا در غرب ترکیه، از مرز ۲۳۰ تن گذشت و تعداد مجرحین نیز به ۸۰ نفر رسید.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه که روز چهارشنبه به محل وقوع حادثه در شهر سوما در ۴۸۰ کیلومتری جنوب غربی استانبول، سفر کرده است، تعداد کشته شدگان را ۲۳۸ نفر اعلام کرد.

تانر ایلدیز، وزیر انرژی ترکیه گفته است هنگام وقوع حادثه ۷۸۷ نفر در معدن بودند و تاکنون بیش از ۳۶۰ نفر نجات یافته اند. این نگرانی وجود دارد که آمار کشته شدگان بالاتر رود.

گروه های امدادی، همزمان با تلاش برای نجات معدنچیان، سعی می کنند هوای تازه وارد معدن کنند. بنابر گزارش مسئولان محلی، اتصالی برق باعث انفجار یک دستگاه برقی در معدن شد و به دنبال آن آتش سوزی رخ داد.

عبدالله گل رییس جمهوری ترکیه نیز به استاندار مانیسا دستور داده است از تمامی امکانات موجود برای کمک به معدنچیان استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، همزمان با بازدید اردوغان از محل حادثه در سوما، چندصد نفر از مردم خشمگین دست به تظاهرات زدند و علیه دولت شعار دادند. گزارش رسانه ها حاکی است حدود ۲۰۰ نفر نیز، در مقابل ساختمان شرکت مسئول استخراج آن معدن در شهر استانبول تجمع کردند.

معادن زغال سنگ ترکیه به شدت خطرناک هستند و برخی از نمایندگان مجلس ترکیه خواستار تحقیق درباره شرایط بسیار بد ایمنی در معادن شده اند. یک روزنامه ترکیه ای به نقل از یک قانون گذار نوشته است که از رفتن به مراسم خاکسپاری معدنچیان خسته شده است.

سازمان بین المللی کار در سال ۲۰۱۲ میلادی، این کشور را که خواستار پیوستن به اتحادیه اروپاست، از میان کشورهایی که بالاترین آمار کشته شدن کارگران در حین کار را دارند، در ردیف سوم قرار داد.


وقوع حادثه ای مشابهی در چهار سال پیش جان حدود ۳۰ معدنچی را گرفت و در سال ١٩٩٢ میلادی نیز، وقوع انفجار در معدن ذغال سنگ حدود ۲۵۰ کارگر معدن را به کشتن داد.
XS
SM
MD
LG