لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۹

انتشار طرحی از دست آیت الله خامنه‌ای در یک مطلب درباره فقر دردسرساز شد؛ توقیف روزنامه کلید


طرحی که روزنامه کلید منتشر کرد، پیشتر در مطلبی درباره نقش آیت الله خامنه‌ای در فقر مردم در ایران، در روزنامه کیهان لندن منتشر شده بود.
طرحی که روزنامه کلید منتشر کرد، پیشتر در مطلبی درباره نقش آیت الله خامنه‌ای در فقر مردم در ایران، در روزنامه کیهان لندن منتشر شده بود.

هیأت نظارت بر مطبوعات مجوز انتشار روزنامه «کلید» را لغو کرد. مقامات اشاره‌ای به دلیل این توقیف نکردند اما برخی منابع، دلیل این توقیف را انتشار طرحی از دست آیت الله خامنه‌ای می‌دانند که پیشتر در یک رسانه خارج از ایران منتشر شده بود.

دبیرخانه هیأت نظارت بر مطبوعات اعلام کرد که در جلسه روز دوشنبه ۱۷ آبان این هیأت، «تخلف» روزنامه کلید را بررسی کرده و بر اساس «مفاد قانون مطبوعات» مجوز آن را لغو کرده است.

روزنامه کلید روز شنبه ۱۵ آبان در گزارشی درباره افزایش هزینه سبد معیشتی با تیتر «میلیون‌ها خانوار ایرانی زیر خط فقر!» از یک طرح استفاده کرده بود که در آن دست رهبر جمهوری اسلامی در حال ترسیم خط فقر است. ظاهرا گردانندگان روزنامه نمی‌دانستند که این دست، متعلق به علی خامنه‌ای است و پیشتر این طرح در روزنامه کیهان لندن در مطلبی درباره نقش خامنه‌ای در فقر ایرانیان استفاده شده بود.

روزنامه کلید از اردیبهشت سال ۹۴ منتشر می‌شد، صاحب‌امتیاز آن «موسسه بین‌المللی فرهنگی و آموزشی راه امام»، مدیرمسئول آن عطاءالله حکیمی‌پور و سردبیر منصور بی‌طرف بود.

از زمانی که این طرح در روزنامه کلید منتشر شد،‌ حامیان رهبر به آن معترض شدند و خواستار برخورد با این روزنامه شدند.

از سوی دیگر برخی در فضای مجازی می‌گویند تفاوت چندانی وجود ندارد و حقیقت این است که سیاست های رهبر جمهوری اسلامی در افزایش فقر در کشور تاثیر داشته است.

بر اساس محاسبه کانون عالی شوراهای اسلامی کار ایران، نرخ سبد معیشت خانوار ۱۱ میلیون و ۴۷۹ هزار تومان است و «درصد پوشش دستمزد در مهر ماه به ۳۵.۳۶ درصد رسیده» است؛ یعنی «حداقل دستمزد، کمتر از ۴۰ درصد از هزینه‌ سبد معیشت را پوشش می‌دهد و برای ۱۰.۶ روز از ماه کافی است.»

بر اساس این محاسبات، حداقل دستمزد و مستمری در ایران تنها «برای تأمین هزینه‌های خوراکی یک خانوار متوسط ۳.۳ نفره کفاف می‌دهد،» به شرط این که روزانه فقط «یک وعده غذای گرم» بخورند و دو وعده دیگر را «سردستی» با غذای سرد سپری کنند.

نقش رهبر جمهوری اسلامی در مدیریت اقتصادی ایران پیداست. چنان‌چه در پی فرمان خامنه‌ای، واردات لوازم خانگی ساخت کشور کره جنوبی ممنوع اعلام شد.

او پیش از این بارها در حوزه‌های تخصصی وارد شده و زندگی شهروندان ایرانی را با مخاطرات فراوانی مواجه ساخته است. هرچند در سخنرانی‌هایش به ظاهر می‌گوید که تخصصی ندارد.

پیش‌تر، یک عضو مجلس شورای اسلامی نیز گفته است دولت ابراهیم رئیسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ را بر اساس نظر آیت‌الله خامنه‌ای اصلاح می‌کند.

در این بین برخی، می‌گویند یک اشتباه عکس نباید به توقیف روزنامه‌ای منتهی شود.

حسن اسدی زیدآبادی، روزنامه‌نگار در توییتی نوشته است این بار اول نیست که «سرچ عکس و طرح» چنین نتیجه‌ای داشته است.

XS
SM
MD
LG