لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۵

کنگره آمریکا پس از تفاهم نامه لوزان، نگاهی به نشریات آمریکایی


نیویورک تایمز چارچوب تفاهم نامه لوزان را بهترین راه حل کارآمد وعملی برای برنامه اتمی ایران دانسته است و پولیتیکو از افزایش حمایت های دو حزبی سناتورها از طرح باب کورکر، سناتور جمهوری خواه نوشته است.

موضوع تفاهم نامه لوزان در مورد برنامه اتمی ایران و پیامد های آن همچنان مورد بحث و تحلیل نشریات آمریکایی است. روزنامه ها و نشریات اینترنتی آمریکا روز سه شنبه نیز به تفاهم نامه اتمی ایران با جامعه جهانی و نقش کنگره آمریکا در دست یابی به آن پرداختند.

نیویورک تایمز نوشت: چارچوبی که مذاکره کنندگان به آن دست یافته اند، کامل نیست اما اگر به توافق جامع منجر شود، دربرگیرنده این واقعیت سخت است که در نهایت ایران به توان چرخه سوخت اتمی دست یافته است. اما با دور نگه داشتنِ ایران از پنهان‌کاری اتمی و با محدود کردن صنعت اتمی آن امید می‌رود که سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران به آرامی تغییر کند و این کشور به سوی ورود به جامعه جهانی سوق یابد.

نیویورک تایمز می نویسد اگر کارآمدی را ملاک ارزیابی این توافق بدانیم، باید گفت راه حلی بهتر از این پیدا نمی شد، زیرا در جهانِ دیپلماسی، کمال وجود ندارد.

این مقاله خطاب به منتقدان این تفاهم‌نامه، مانند اسرائیل و عربستان سعودی، می نویسد باید به هم پیمانان‌مان یادآوری کرد که بهره بردن از پشتیبانی همه جانبه آمریکا به آنان حق نمی دهد که سیاست‌های آمریکا را وتو کنند.

نیویورک تایمز در ادامه این مقاله نوشته است تاکنون آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در مورد این چارچوب سکوت کرده است، هرچند واضح است که دستیابی به این چارچوب بدون موافقت وی میسر نبوده است. در صورت نهایی شدن این توافق، در یک دهه آینده، ایران و آمریکا باید با هم کار کنند. اگرچه آیت الله خامنه ای از علاقه شرکت‌های آمریکایی به حضور در ایران و تمایل رو به افزایش جوانان ایران به غرب نگران است، اما واقعیت آن است که او تا این مرحله گام برداشته است.

مقاله نیویورک تایمز با اشاره به این که چهارسال دیگر، چهل سال از اشغال سفارت آمریکا درایران می گذرد، ابراز امیدواری کرده است که تا آن زمان با ذوب شدن یخ روابط دو کشور، سفارت آمریکا در تهران باز شود.

توافق اتمی و نقش کنگره

نشریه اینترنتی پولیتیکو در مقاله ای، به نقش سناتور ارشد دموکرات، چاک شومر در حمایت از طرح باب کورکر،سناتور جمهوری‌خواه از ایالت تنسی پرداخته است. به موجب این طرح کنگره می تواند توافق نهایی اتمی با ایران را بازبینی و حتی رد کند.

این مقاله در ادامه می‌افزاید، با حمایت سناتور شومر از این طرح، کار آقای اوباما برای قانع کردن کنگره دشوارتر از گذشته خواهد شد و اگرچه تاکنون احتمال رد کامل توافق از سوی کنگره دیده نشده، اما با افزایش حمایت‌های دو حزبی (جمهوری‌خواه و دموکرات) از طرح سناتور کورکر در این نهاد قانون‌گذاری، کنگره عملا خواهان داشتن این توانایی است.

سناتور شومر گفته است،علت همراهی اش با طرح سناتور کورکر به خاطر روشن شدن چارچوب توافق نهایی با ایران است و نیز این که اوصرفا می خواهد این طرح را بازبینی کند. این حمایت سناتور شومر، احتمالا منجر به افزایش امضاکنندگان این طرح در بین سناتورها خواهد شد.

این مقاله با یادآوری این که باراک اوباما بارها اعلام کرده که تصویب چنین طرحی را وتو خواهد کرد، می نویسد، با این حال پیام اخیر آقای اوباما به کنگره حکایت از نوعی تغییر لحن دارد. دولت آقای اوباما هم اکنون در حال انجام نوعی دیپلماسی تلفنی به رهبری رئیس جمهور و جو بایدن معاون ریاست جمهوری، و اعضای کابینه است که در جریان آن اعضای کابینه در تعطیلات کنونی کنگره با تک تک اعضای دو مجلس نمایندگان و سنا تماس گرفته و چارچوب توافق را برای آنان توضیح می دهند. علاوه بر این، دولت اوباما روز چهارشنبه در جلسه ای علنی، نمایندگان سنا و مجلس نمایندگان را درجریان امور قرار خواهد داد.

پولیتیکو می نویسد شاید مصادف بودن روز چهارشنبه با آخرین مهلت سناتورها برای ارائه اصلاحات به طرح باب کورکر در کمیسیون روابط خارجی چندان تصادفی هم نباشد.

XS
SM
MD
LG