لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۲

فرمانده سپاه پاسداران از بیانیه لوزان حمایت کرد


فرمانده سپاه پاسداران از بیانیه لوزان حمایت کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
دانلود

در حالیکه فرمانده سپاه پاسداران ایران هم به جمع حامیان تفاهم لوزان پیوسته، روز سه شنبه تعدادی از دانشجویان و طلبه های بسیجی در مقابل مجلس شورای اسلامی ایران تجمع کردند. وزارت کشور می گوید تجمع آنها بدون مجوز بوده است.

همزمان جلسه غیر علنی با حضور وزیر امورخارجه ایران برگزار شد که نمایندگان مجلس می گویند مفاد بیانیه لوزان، مورد تایید نظام است و کاری خلاف نظر آیت الله خامنه ای صورت نگرفته است.

تجمع مخالفان تفاهم لوزان مقابل مجلس شورای اسلامی - سه شنبه
تجمع مخالفان تفاهم لوزان مقابل مجلس شورای اسلامی - سه شنبه

محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، از بیانیه لوزان حمایت کرد. آقای جعفری در حاشیه یکی از همایش های سپاه از عملکرد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در مذاکره با گروه ۱+۵ قدردانی کرد. پیش از این حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح نیز با تقدیر از تیم هسته ای ایران، به آیت الله خامنه ای تبریک گفته بود.

جلسه غیر علنی امروز مجلس؛ با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران برگزار شد.

ایرج ندیمی، نماینده مجلس بعد از این جلسه غیرعلنی به خبرنگاران گفته که مفاد بیانیه‌ «لوزان» مورد تائید نظام است و مذاکره کنندگان نیز گفته‌اند هیچ یک از اقدامات آن‌ها بدون هماهنگی با خامنه‌ای نبوده است.

در روزهای گذشته نمایندگانی چون حمید رسایی با مذاکرات لوزان مخالفت کرده اند. حتی جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد در جلسه روز یکشنبه، با محمد جواد ظریف درگیری لفظی داشت.

بعد از جلسه امروز، کریمی قدوسی توضیحات ظریف را در جلسه غیرعلنی مجلس «قابل قبول» دانسته اما تاکید کرده باید این توضیحات حتماً در چارچوب «فکت‌ شیت ایران» که در روزهای آینده منتشر می‌شود، آورده شود.

برخی مخالفان دولت، از تفاوت هایی در متن های اعلام شده ایران و آمریکا درباره این توافق انتقاد کردند. همین امروز، فرمانده سپاه آمریکا را به ترجمه غیرواقعی بیانیه مشترک متهم کرده است. بعد از تفاهم لوزان، هیات مذاکره کننده ایران مدعی شده که تحریم ها یکجا برداشته می شود اما مقام های کاخ سفید می گویند لغو تحریم‌های ایران از همان روز اول توافق عاقلانه نیست.

XS
SM
MD
LG