لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۵

پخش سلول‌های سرطانی قبل از تشکیل تومور؛ عامل سرطان‌های خاموش چیست


آرشیو - رادیولوژیست در حال مطالعه ماموگرام با ذره بین
آرشیو - رادیولوژیست در حال مطالعه ماموگرام با ذره بین

سلولهای سرطانی می توانند بدون اینکه قابل دیدن باشند، و پیش از اینکه حتی تشکیل تومور دهند، در بدن پخش شده و مثل یک بمب ساعتی که منتظر انفجار است در بدن بیمار رشد کنند.

بنابه گزارش جسیکا برمن، خبرنگار صدای آمریکا پژوهشگرانی که این را کشف کرده اند می گویند که به زودی پزشکان این امکان را خواهند داشت که این سلولهای سرطانی موسوم به سلولهای سرطانی «خاموش» را هدف قرار داده و آنها را پیش از اینکه بیمار را بکشد، از بین ببرند.

پژوهشگران می گویند، قابلیت پخش این سلولهای سرطانی اولیه در بدن برای سالها، بدون اینکه قابل شناسایی باشند، این مساله را توضیح می دهد که چرا خیلی از بیماران سرطانی سالها بعد از اینکه فکر می کردند تومور خوش خیم دارند یا اصلاً تومور ندارند، از سرطان می میرند.

کارشناسان می گویند ۵ تا ۸ درصد از مبتلایان به سرطان از سرطانی می میرند که به آن «سرطان با منشأ اولیه نامعلوم» (Cancer of Unknown Primary) یا CUP می گویند. این پدیده زمانی رخ میدهد که پزشک بدون اینکه بتواند تومور اولیه را پیدا کند، در بدن بیمار فراپخش می شود.

در موارد دیگر، بیماری سرطان ممکن است با موفقیت درمان شود، ولی بعد از دهه ها دوباره باز گردد. برای مثال غده کوچک سرطان با جراحی از پستان بیمار در آورده شود، ولی بیمار ۲۰ یا ۳۰ سال بعد، از همان بیماری می میرد.

پژوهشگران آمریکایی و آلمانی با مطالعه روی موش های آزمایشگاهی مبتلا به سرطان سینه، بیومارکر هایی را کشف کرده اند که این سولهای سرطانی غیر طبیعی و خاموش را که از محل تومور اولیه سرطان به مغز استخوان یا ریه ها سفر می کند، تشخیص می دهد.

این بیومارکرها نشان میدهند که آیا این سلولها سرآغاز گسترش بیماری سرطان است یا نه؛ که این را امکان پذیر می سازد تا شروع سرطان را در بیماران پیش شناخت کرد.

دکتر حولیو اگیره – گیسو، سرطان شناس در دانشکده پزشکی دانشگاه مائونت ساینای نیویورک، نویسنده اصلی یکی از دو نشریه در مورد سلول های خاموش سرطانی است که در ژورنال علمی «نیچر» به چاپ رسید.

او می گوید که درمان سرطان متاستاتیک یا سرطانی که در آن سلولهای سرطانی از یک بافت به بافت دیگر مهاجرت کرده و گسترش یافته، « خیلی سخت است، و دلیل آن این است که ما از اطلاعاتمان را از تومور اولیه می گیریم.»

به گفته دکتر اگیره - گیسو حتی اگر یکی از تومورهای متاستاتیک با تومور اولیه فرق کند، «می تواند کشنده باشد و ما از آن خبر نداشتیم. و همین مسئله چشم ما را باز کرده است تا به مشخصه های بیولوژی (زیستی) این تومورهای متاستاتیک بیشتر توجه کنیم و هر غده را بطور شخصی تری درمان کنیم.»

ولی دکتر اگیره – گیسو می گوید یافته های پژوهشگران تیم او، همینطور مطالعات دانشمندان و پژوهشگران دانشگاه ریگینزبورگ در آلمان ممکن است تغییر جهتی به روش درمان سرطان بدهد. او می گوید: «من خیلی خوش بینم، چون اکنون ما دریچه فرصت طولانی تری برای جلوگیری از فراپخشی سلولهای سرطانی و درمان بیماران داریم.»

دانشمندان با شرکت دارویی «ایلای لیلی اند کمپانی» دست به همکاری زده اند تا دارویی تولید کنند که این سلولهای سرطانی متاستاتیک و خاموش، ولی مهاجم و فعال را بکشد.

دکتر اگیره – گیسو پیش بینی می کند که در چهار سال آینده داروهایی در دست خواهد بود که می توانند سلولهای سرطانی سرگردان را که از تومورهای خوش خیم یا منشأ نا معلوم پدیدار شده اند را از بین ببرند و درمان کنند.

او افزود که پزشکان وسیله ای خواهند داشت که می توانند تشخیص بدهند که این سلولهای مهاجر آیا فعال هستند یا غیر فعال. اگر پزشکان حتی یک سلول بدخیم در بیمار پیدا کنند، او را تحت درمان قرار می دهند و شاید بتوانند سرطان را کاملاً درمان کنند و این چیزی است قبلاً امکان پذیر نبود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG