لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۶

آمارهای تازه از کاهش واردات چین از روسیه حکایت دارد


کاهش واردات چین از روسیه در ماه ژوئیه ۲۰۲۳
کاهش واردات چین از روسیه در ماه ژوئیه ۲۰۲۳

داده‌های گمرکی چین در روز سه‌شنبه ۱۷ مرداد نشان داد که واردات این کشور از روسیه در ماه ژوئیه کاهش یافته که اولین کاهش ماهانه آن از فوریه ۲۰۲۱ است. در حالیکه واردات نفت و سایر کالاهای چین از روسیه پس از شروع درگیری در اوکراین به طور پایدار افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، با وجود ادامه جنگ در اوکراین، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، روز دوشنبه در تماسی تلفنی با سرگئی لاوروف، همتای روس خود گفت: «چین از موضع مستقل و بی‌طرف در قبال اوکراین حمایت خواهد کرد و در تلاش برای یافتن یک راه حل سیاسی برای این موضوع است.»

رویترز بر اساس داده‌های اداره کل گمرک چین نوشت، واردات این کشور از روسیه در ماه گذشته، در قیاس با مدت مشابه سال قبل، با کاهش «۸ درصدی» به «۹/۲ میلیارد دلار» رسیده است. در حالی که در ماه ژوئن با رشد «۱۵/۷ درصدی» مواجه بود. چین به دنبال خرید با تخفیف نفت، زغال سنگ و فلزات خاص روسیه است.

مجموع واردات چین در ماه گذشته میلادی به دلیل کاهش تقاضای داخلی، با «۱۲/۴ درصد کاهش» روبرو شد که به طور چشمگیری از انتظارات «۵ درصدی» تحلیلگران، فراتر بود.

صادرات به روسیه نیز در ماه ژوئیه با «۵۲ درصد افزایش» به «۱۰/۲۸ میلیارد دلار» رسید که بسیار کندتر از رشد «۹۰/۹ درصدی» ثبت شده در ماه ژوئن است.

چین تنها دولت بزرگی است که روابط دوستانه با مسکو دارد و همچنین به‌عنوان بزرگ‌ترین خریدار نفت و گاز روسیه یک اهرم اقتصادی است.

XS
SM
MD
LG