لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۲

افشای جزئیاتی از سرنگونی هواپیمای اوکراینی؛ موشک دوم به بدترین جای هواپیما خورده بود


تکه‌هایی از هواپیمای مسافربری اوکراینی که با حمله موشکی سپاه در آسمان تهران سقوط کرد
تکه‌هایی از هواپیمای مسافربری اوکراینی که با حمله موشکی سپاه در آسمان تهران سقوط کرد

پدر و مادر دو تن از کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی، گزارش کارشناسی ارائه شده توسط جمهوری اسلامی درباره سقوط هواپیمای مسافربری را «دروغ» دانستند و گفتند آن گزارش «کلا زیر سوال است.»

زهرا مجد و محسن اسدی لاری، مادر و پدر زینب و محمدحسین اسدی لاری، دو تن از مسافران کشته شده در هواپیمای اوکراینی در گفت‌وگویی با روزنامه اعتماد که روز سه‌شنبه دوم اسفند منتشر شده، تأکید کردند: «دروغ گفتند. این را برای اولین بار به شما می‌گویم، اینها متاسفانه دروغ گفتند. موشک دوم اصابت کرده دقیقا به هواپیما. بر خلاف آن چه گزارش رسمی ایران گفته و به بدترین جای هواپیما هم خورده است.»

آنها با هم‌دردی با خانواده‌های جان‌باختگان اعتراضات سراسری که پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت نیروی انتظامی آغاز شد، از خدانور لجه‌ای جوان کشته شده در زاهدان و کیان پیرفلک کودک جان باخته در ایذه نام بردند و تأکید کردند که «با کیان سوختیم و با بقیه هم همین‌طور. هر کدام‌شان انگار یک شب ۱۸ دی دیگر برای ما بود.»

محسن اسدی لاری با بیان این که «شرمنده» فرزندش محمدحسین است، گفت که او «سر مسئله آبان ۹۸ خیلی سوخت» و «به من هم نهیب می‌زد، منتها من اطلاعی نداشتم. واقعا آنها مظلوم بودند.»

هرچند والدین زینب و محمدحسین اسدی لاری عضو انجمن خانواده‌های پرواز پی‌اس ۷۵۲ نیستند، اما در این گفت‌وگو تأکید کرده‌اند که هر یک از اعضای آن انجمن «بخواهد دادخواهی کند»، خود را «در خدمت و زمین‌خورده آنها» می‌دانند.

آنها همچنین تأکید کرده‌اند که به واسطه «مطالعه و تسلط به پرونده و ده‌ها سند دیگر» سینه‌شان «مالامال از ناگفته‌ها» است و هیچ یک از اعضای انجمن خانواده‌ها «اطلاعات ما را ندارند.»

زهرا مجد و محسن اسدی لاری گفته‌اند که «امیدی به عدالت» ندارند و «کیفرخواستی که صادر شده کاملا غلط» و «ظالمانه است و «بازپرس و هیئتی که روی این مسئله کار کردند و بحث کارشناسی، همه‌اش زیر سوال است.»

به گفته آنها، «کیفرخواست فقط افراد نظامی را دربرمی‌گیرد، در حالی که مسئولان و افراد غیرنظامی دیگری هم هستند؛ از وزیر وقت راه تا رییس سازمان هواپیمایی تا خیلی از افراد دیگر و از جمله فرمانده نیروی انتظامی سابق که تمام منطقه را به‌ هم‌ ریختند و از جمله اجساد و ابدان مطهر بچه‌های ما را زیر لودر گرفتند. وزیر کشور و سایر مقاماتی که باید آسمان را می‌بستند، ولی این‌کار را نکردند.»


هواپیمای مسافربری اوکراینی با شماره پرواز پی‌اس ۷۵۲ سحرگاه ۱۸ دی ۱۳۹۸ با فاصله اندکی از بلند شدن از فرودگاه بین‌المللی تهران، با اصابت دو موشک سپاه پاسداران سقوط کرد و همه ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

هرچند مقامات جمهوری اسلامی در چند روز نخست، ادعا کردند که دلیل سقوط هواپیما «مشکلات فنی» بوده، اما پس از افشای شواهد حمله موشکی سپاه توسط کشورهای خارجی از جمله آمریکا، ستاد کل نیروهای مسلح حکومت ایران در بیانیه‌ای اقرار کرد که هواپیمای مسافربری هدف موشک‌های سپاه قرار گرفته، اما آن را حادثه‌ای «غیرعمدی» و ناشی از «خطای انسانی» برشمرد.

XS
SM
MD
LG