لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۹

روز عاشقان بر مزار جان‌باختگان؛ خانواده‌های داغدار: پرقدرت دادخواهی می‌کنیم و متحد می‌مانیم


گرامی‌داشت یاد قربانیان نقض حقوق بشر در ایران هم‌زمان با روز عاشقان
گرامی‌داشت یاد قربانیان نقض حقوق بشر در ایران هم‌زمان با روز عاشقان

روز عاشقان، یا همان ولنتاین، در ایران بهانه‌ای برای گرامی داشتن یاد کشته‌شدگان و قربانیان نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی شده است و نزدیکان کشته‌شدگان به دست حکومت، بر مزار عزیزانشان و یا به یاد آنها این مناسبت را برگزار کرده‌اند.

علی‌رغم گزارش‌ها از محدودیت‌هایی که جمهوری اسلامی هر ساله برای بزرگداشت ولنتاین در ایران ایجاد می‌کند، مناسبت جهانی روز عشق از سوی مردم به ویژه جوانان برگزار می‌شود. ۲۵ بهمن امسال انتشار ویدئوها و عکس‌های مرتبط با کشته‌شدگان به دست حکومت در رسانه‌های اجتماعی قابل توجه بوده است.

مادر کاروان قادرشکری به مناسبت روز ولنتاین با حضور بر سر مزار فرزند خود می‌گوید: «امروز روز عشق است، خواستم آن را با تو جشن بگیرم، شهید نمی‌میرد، پسر من قهرمان است، شهید کردستان است.»

مادر کاروان قادرشکری در روز ولنتاین بر مزار پسرش گل و کیک برد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:25 0:00

همسر علیرضا خوشکار بیاتی نیز به مناسبت ولنتاین بر سر مزار این جان‌باخته اعتراضات سراسری حاضر شد. علیرضا خوشکار بیاتی در جریان اعتراضات سراسری در بلوار مرزداران تهران هدف گلوله مستقیم ماموران جمهوری اسلامی قرار گرفت.

امیر، نامزد حنانه کیا که در جریان سرکوب اعتراضات سراسری در مازندران جان باخت، با انتشار این عکس‌ها و ویدئوهای مشترک در استوری اینستاگرام، نخستین ولنتاین پس از کشته شدن نامزدش را با یاد او برگزار کرد.

همسر حنانه کیا ولنتاین را بدون او جشن گرفت: حس غریبی‌ بود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:05 0:00

شماری از خانواده‌های جان‌باختگان اعتراضات نیز به همراه هم بر مزار آنها رفته‌اند .

مرضیه، خواهر ابوالفضل آدینه‌زاده، با انتشار تصویری مشترک از خانواده‌ها بر مزار روزبه خادمیان در حساب اینستاگرامش با تأکید بر «تجدید میثاق با قهرمانان ایران»، نوشت: «دست در دست هم، ما خانواده‌های داغدار، پرقدرت دادخواهی می‌کنیم و متحد می‌مانیم.»

همچنین، خانواده‌های جان‌باختگان شلیک سپاه به هواپیمای اوکراینی، در توییت‌هایی یاد عزیزان خود را زنده کرده‌اند.

حامد اسماعیلیون، که همسر و فرزندش در جریان سقوط هواپیمای اوکراینی با شلیک موشک‌های سپاه جان باختند، نوشت: «روز عشق آخرین، با هیجان از پله‌ها پایین آمد و به پریسا گفت: ببین مامان! بابا برای من هم گل خریده. گل‌ها را نگه داشت تا خشک شدند. شاید هنوز جایی در اتاقش باشد. نمی‌دانم. دوست بدارید به یاد آن گل‌ها، به یاد آن هیجان و خنده‌ها.»


جواد سلیمانی، همسر الناز نبیی، نیز نوشت: «قدر دوست داشتن و دوست داشته شدن را وقتی خوب می‌فهمی که یک خیلی خوب رو از دست داده باشی، الناز جان، ولنتاین مبارک.»

مهدی یراحی، خواننده معترض، نیز در روز عشق با انتشار نماهنگی حاوی تصاویر جان‌باختگان که تاریخ کشته شدنشان بر روی آن ذکر شده، یاد معترضانی را که جانشان را از دست داده‌اند گرامی داشت.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG