لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۱

اولین واکنش رسمی جمهوری اسلامی به نشست دانشگاه «جُرج تاون»؛ وزیر کشور: عددی نیستند


واکنش احمد وحیدی، وزیر کشور دولت ابراهیم رئیسی به نشست هشت مخالف جمهوری اسلامی در واشنگتن
واکنش احمد وحیدی، وزیر کشور دولت ابراهیم رئیسی به نشست هشت مخالف جمهوری اسلامی در واشنگتن

وزیر کشور دولت ابراهیم رئیسی اولین مقام رسمی جمهوری اسلامی است که به نشست هشت مخالف حکومت در دانشگاه «جُرج تاون» واکنش نشان می‌دهد.

احمد شاهچراغی معروف به احمد وحیدی که ریاست شورای امنیت کشور را نیز برعهده دارد روز پنجشنبه به خبرگزاری «ایسنا» گفت: «کسانی که سردمدار مخالفین جمهوری اسلامی شده‌اند، عددی نیستند که برای نظام و کشور خطری داشته باشند.»

وحیدی که سابقه فرماندهی سپاه قدس را در کارنامه خود دارد و از سال‌ها پیش به دلیل مشارکت در پرونده «انفجار مرکز یهودیان» در بوئنوس‌آیرس به عنوان یکی از متهمان تحت تعقیب است، در مورد افراد حاضر در نشست «جُرج تاون» گفت: «یکی از این سران فردی است که پدر و خانواده‌اش یکی از بدترنی و سیاه‌ترین دوران‌ها را در این کشور رقم زده است. این آقای رضا پهلوی سرسلسله این مخالفان شده است.»

پیش از این و پس از برگزاری نشست هشت مخالف جمهوری اسلامی در واشنگتن، رسانه‌های حکومت در ایران به این رویداد واکنش‌ نشان داده بودند.

از جمله، روزنامه «جوان»، وابسته به سپاه پاسداران، با انتشار چندین مطلب، یک روز پس از برگزاری راهپیمایی حکومتی ۲۲ بهمن، برگزاری این نشست مشترک را «دورهمی شکست خوردگان» نامیده بود.

روزنامه وابسته به سپاه در یکی از مطالب خود به تحلیل عکس مشترک این نشست پرداخته بود و با نام بردن از چهار چهره حاضر در کنفرانس از آن به عنوان تلاشی برای «نمایش وحدت براندازان» یاد کرد و عدم حضور فیزیکی چهار عضو دیگر را نشانه‌ای از شکست این «نمایش وحدت» دانسته بود.

روزنامه جوان در ادامه ادعا کرد که «قرار بود شیرین عبادی، عبدالله مهتدی، گلشیفته فراهانی و علی کریمی هم در این نشست حاضر باشند، اما نیامدند و سه تن از آن‌ها به فرستادن پیام ویدئویی بسنده کردند و علی کریمی حتی همان ویدئو را هم نفرستاد.»

این ادعا در حالی مطرح شده که از همان ابتدا و با انتشار خبر برگزاری این نشست، در متن اطلاعیه دانشگاه جُرج‌تاون مشخص شده بود که چه کسانی حضوری در نشست حاضر خواهند بود و چه کسانی نیز از طریق «مجازی». افزون بر این در ویدئوی پخش شده در مراسم، گلشیفته فراهانی تاکید کرده بود که پیامی که می‌خواند «پیام مشترک او و علی کریمی» است.

در این نشست که روز جمعه ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ در واشنگتن برگزار شد، حامد اسماعیلیون دبیر و سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز پی‌اس۷۵۲، نازنین بنیادی فعال حقوق بشر و هنرپیشه، شاهزاده رضا پهلوی، شیرین عبادی حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل، مسیح علی‌نژاد روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان، گلشیفته فراهانی هنرپیشه و فعال حقوق بشر، علی کریمی ملی‌پوش سابق فوتبال ایران و فعال حقوق بشر، و عبدالله مهتدی دبیرکل حزب کومله کردستان ایران به طور حضوری و ویدیویی سخنرانی کردند.

روزنامه جوان وابسته به سپاه، ترکیب حاضران در این نشست را نیز ترکیب «نامتجانسی» دانسته است. این رسانه حکومتی رضا پهلوی را مدعی «شاهزادگی و ولیعهدی و شاهی ایران» نامیده، نازنین بنیادی را «یک رقاص شو‌های درجه چندم که حتی بلد نیست به درستی فارسی صحبت بکند» توصیف کرده و مسیح علینژاد را «یک خبرنگاری که با سرویس‌های امنیتی خارجی خودش را بالا کشید» خطاب کرده است. این روزنامه حامد اسماعیلیون را نیز «فردی که صرف کشته شدن همسر و فرزندش در هواپیمای اوکراینی» به عنوان «سخنگوی خودخوانده داغدیدگان این هواپیما ادا‌های مبارزه سیاسی درمی‌آورد» معرفی کرده است.

XS
SM
MD
LG