لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۰

چند روز پس از اعلام شیوع جدید ابولا در کنگو؛ دومین مورد مرگ ناشی از این بیماری گزارش شد


چند روز پس از اعلام شیوع جدید ابولا در کنگو؛ دومین مورد مرگ ناشی از این بیماری توسط مقامات سازمان بهداشت جهانی گزارش شد.

سازمان بهداشت جهانی روز سه‌شنبه اعلام کرد که دومین بیمار مبتلا به ابولا در شمال غربی کنگو جان خود را از دست داده است.

مؤسسه ملی تحقیقات زیست‌پزشکی می‌گوید که آزمایش ژنتیکی حاکی از آن است که مورد تأیید شده ابتلا در هفته گذشته، از یک حیوان آلوده منتقل شده است و به شیوع قبلی مرتبط نیست.

سازمان بهداشت جهانی با انتشار توئیتی نوشت که دومین مورد مرگ یک زن ۲۵ ساله بود که خواهرشوهر نخستین مورد آلوده‌ای بود که جانش را از دست داده‌است. او ۱۲ روز قبل علائم بیماری را تجربه کرد.

اولین بیمار در روز پنجم آوریل علائم بیماری را بروز داد، اما بیش از یک هفته روند درمان خود را دنبال نکرد. او در روز بیست و یکم آوریل در یک مرکز درمان ابولا از دنیا رفت.

سازمان بهداشت جهانی گفت همین تأخیر باعث شده است تا کارکنان بهداشتی برای شناسایی افرادی که ممکن است آلوده شده باشند به تکاپو بیافتند.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که دست‌کم ۱۴۵ نفر با بیماران تأیید شده در تماس بوده‌اند و وضعیت سلامت آنها به دقت تحت نظارت است.

کنگو تاکنون ۱۳ بار شیوع ابولا را تجربه کرده است. شیوع میان سالهای ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ در شرق منجر به مرگ نزدیک به هزار و ۳۰۰ نفر شد که دومین رکورد تلفات ثبت شده در تاریخ این بیماری به شمار می‌رود.

تازه‌ترین شیوع ابولا در شرق، پس از جان‌باختن ۶ نفر در ماه دسامبر پایان یافت.

جنگل‌های استوایی کنگو محل تجمع طبیعی ویروس ابولا است که در سال ۱۹۷۶ در نزدیکی رودخانه ابولا در شمال کنگو شناسایی شد.

ویروس ابولا از طریق تماس مستقیم با خون، مایعات بدن و بافت‌های حیوانات به انسان منتقل می‌شود. ویروس از طریق پوست و یا غشاهای مخاطی چشم، بینی یا دهان وارد بدن می‌شود. این ویروس پس از بهبودی از بیماری نیز کماکان می‌تواند در مایعات بدن باقی بماند.

XS
SM
MD
LG