لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۷

شیوع سریع ابولا در یک استان جمهوری دموکراتیک کنگو، موجب نگرانی شده است


آرشیو - عضو کادر بهداشتی در لباس محافظ در یک مرکز درمانی در کنگو
آرشیو - عضو کادر بهداشتی در لباس محافظ در یک مرکز درمانی در کنگو

بخش انگلیسی صدای آمریکا - افزایش و گسترش سریع ویروس کشنده ابولا در مناطق دورافتاده و پر از جنگل استان ایکواته در شمال غربی جمهوری دموکراتیک کنگو موجب نگرانی سازمان بهداشت جهانی شده است.

مقامات بهداشت گزارش می‌دهند که در عرض کمتر از ۱۰۰ روز، دست کم ۱۰۰ نفر در این کشور به ابولا مبتلا شده و تقریباً نیمی از آنها به این بیماری بسیار مسری جان داده اند.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید شیوع ویروس ابولا در این استان همچنان رو به گسترش است و تاکنون ۱۱ منطقه از ۱۷ منطقه بهداشتی را فرا گرفته است. این مسئله بخصوص موجب نگرانی این سازمان جهانی شده چرا که اکثر جوامع آسیب دیده در این منطقه به خاطر موقعیت وسیع جغرافیایی‌ به راحتی قابل دسترس نیستند.

تدروس ادهانوم دبیرکل سازمان بهداشت جهانی می گوید در حال حاضر یک تاخیر تقریباً پنج روزه از هنگام شروع علایم بیماری تا هشدار درباره مورد مشکوک وجود دارد.

آقای ادهانوم گفت: «این نگران کننده است چون هر چه بیمار بیشتر بدون درمان بماند، احتمال زنده ماندن او کمتر می شود و همینطور وقت بیشتری به انتقال ویروس در جوامع می دهد. این شرایط با اعتصاب کادر بهداشتی پیچیده تر شده، که بر روی فعالیت هایی از جمله واکسیناسیون و دفن امن [مردگان آلوده به این ویروس] تاثیر گذاشته است.»

کادر بهداشتی در امبانداکا مرکز استان ایکواته، با این ادعا که دستمزد آنها پرداخت نشده، اعتصاب کرده بودند. ولی پس از وعده های دولت برای بررسی این مسئله، ظاهراً اعتصاب پایان یافته است.

با این حال، مشکل مالی هنوز یکی از مشکلات اصلی در مبارزه با این بیماری شدیداً مسری باقی مانده، به خصوص که تلاش برای پیشگیری از همه گیری جهانی کووید۱۹، از بودجه عملیات مقابله با ابولا به شدت کاسته است.

XS
SM
MD
LG